• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
casus - joseph conrad
casus ünlü ingiliz eleştirmen f. r. leavis’den “kesinlikle bir klasik ve başyapıt” övgüsünü almış bir romandır. conrad, bir dedektif öyküsü havası taşıyan bu romanda, insan yaşamına belli bir açıdan bakmayı, insan ruhunun derinliklerinde yatan temel gerçeklere inmeyi amaçlar. conrad için bir romanda geçen olaylar, olayların geçtiği ortamlar, kişiler ve onlar arasındaki ilişkiler, hep bu amacın ortaya konabilmesini sağlayacak biçimde düşünülüp tasarlanmış öğelerdir. casus’taki olayların mekânı londra’dır. yazarın romana sonradan eklediği önsöz’de bu kent hakkında söyledikleri çok aydınlatıcıdır:

“derken gözlerimin önünde koskoca bir şehir belirdi –insan eliyle yaratılmış gücü sayesinde göklerin öfke ve sevincini hiçe sayan, yeryüzünün ışığını zalimce yutup tüketen, bazı kıtalardan çok daha kalabalık, dev bir şehir. bu şehirde her türlü öyküye ortam olabilecek kadar bol yer, tüm güçlü duyguları barındırabilecek derinlik, her türlü olaya uygun düşecek farklılıkta toplumsal bir çevre, beş milyon kişiyi gömmeye yetecek kadar da karanlık vardı.”
  1. iş bankası kültür yayınları modern klasikler serisi dördüncü kitabı. yazarı joseph conrad'dır.
    ekshe
  2. iş bankası yayınlarından çıkmış `joseph conrad` kitabı. aynı kitap başka yayınevi tarafından gizli ajan olarak yayınlanmış durumda. elimdeki kitabın çevirisi `ünal aytür`'e ait. bir ayrıntı daha okumak isterseniz iş bankası yayınlarından çıkan baskı 14 lira, diğer yayınevi 19 liraya satmaktaydı. kapaklar farklı. biri beyaz(iş bankası) diğeri mavi.