• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
cebimde 1000 dolar sırt çantamda 6 ülke - erdem gürses
eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya, ikincisinde, daha çok hata yapardım.

kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.

neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar, çok az şeyi

ciddiyetle yapardım. temizlik sorun bile olmazdı asla. daha çok riske girerdim. seyahat ederdim daha fazla. daha çok güneş doğuşu izler, daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim. görmediğim bir çok yere giderdim. dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye. gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine. yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben. yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu. farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten. anlar, sadece anlar. siz de anı yaşayın. hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan, gitmeyen insanlardandım ben. yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım.

eğer yeniden başlayabilseydim, ilkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım. ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla. bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır, çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer. ama işte 85´indeyim ve biliyorum... ölüyorum...

-jorge luis borges-
(tanıtım bülteninden)
  1. erdem gürses'in iş hayatından sıkılmasıyla tüm yükünü alıp biriktirdiği parasıyla düştüğü yollarda yaşadıklarını anlattığı kitap. arkeoloji ve tarihe meraklıysanız ilginizi çekebilir. 6 ülke de şunlar oluyor: gürcistan, azerbaycan, iran, makedonya, bosna hersek, sırbistan. gezginin sitesinde ilk defa yola çıkacaklar için yararlı yazılar da var.