1. islam inancında, kıyamet gününden sonra günahkarların cezalarını çekeceklerine inanılan yer.

  kudüs'te bugün hala "hinnom" olarak anılan bir vadi bulunur. "ge" ibranice'de vadi anlamına geldiğinden, bu vadiye "ge hinnom" denir. tevrat'ta yazılanlara göre, vaktiyle bu vadide putperestler çocuk kurban etmek isterler. dönemin kralı buna karşı çıkar ve putperestlerin buradaki tapınaklarını yıktırır.

  bu olaydan sonra ge hinnom vadisi çöplük olarak kullanılır. çöpler ve insan leşleri buraya yığılır. yığını tüketmek için de burada sürekli ateş yakılır.

  tevrat'ın aramice tefsirlerinde bu vadi "gehinnam" olarak geçer. hatta isa da bu tabiri kullanır. günahkarların yahut organlarının gehinnam ateşinde yanacağından bahseder birkaç defa.

  yüzyıllar sonra ise bu tabir karşımıza, islam inancında mitleşmiş biçimde "cehennem" olarak çıkar.
 2. cennete cehennem gerek, aşka ayrılık, beyaza siyah, sonsuza ölüm, tekliğe çokluk, varlığa yokluk gerek.
  bana ise seni gerek seni.
 3. cehennem ayrılık demek, bana herkes sen.
  kavuştuğum gün cennetim.
  bak sen diye sarılıyorum bir sokak satıcısına.
  elbet bir gün çektikçe çekenin çekeceği başka bir şey kalmayacak mı diyorsun?
  sen sonsuzu anlamamışsın.
 4. sonsuzdur ama garip bir şekilde başı vardır.
 5. cehennem ayrılıktır. birleşmeyi, bir olmayı anla diye yaratıldı. sonsuzdur. umarım hem sonsuz olup hem de nasıl birleşilir anlarsın.
 6. varlığı yada yokluğu hakkinda çelişkilerim var açıkçası. hatta olmaması ihtimali bazen daha ağır basıyor. ama eğer varsa, kendini çivi sananların sonsuza dek usuyecegi bir yer olmasını dilerim. saygısız bir pic olmak şeytan olmaktan farklı olmalı ve şeytan bilmeli ki saygısız picler aslinda herkese saygisizdir.