• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar hanefi avcı
cemaat'in iflası, hoca'nın ayağının kaydığı yer - hanefi avcı
ilk kitaptan sonra bana yöneltilen "halkı etkilemek amacıyla kitap yazdı" suçlamasına karşı yine "halkı etkilemek amacıyla" bu kitabı yazdım... yazdıklarım ne abartıdır, ne de mağdur olmuş bir insanın psikolojik yapısı nedeniyle konuyu fazla önemli göstermesidir. hatta yazdıklarımın insanları demoralize etmemesi için gerçeğin en hafif hali ile ifadesidir.

türkiye'yi sarsan önemli olayları, devletin görünmeyen yüzünü, iç yapısını, işleyişini, yasaların dışına çıkılarak devlet adına yapılanları akıl süzgecinden geçirerek yorumladı. ilk kitabı haliç'te yaşayan simonlar'da bu yapının devlet işleyişiyle bağdaşmayan, devlet geleneğini yerle bir eden uygulamalarını, hukuk ve yasa dışı eylemlerini yazdı... dini bir örgütlenmeyle ülkeyi ele geçirmeye çalışan cemaat'in durdurulması gerektiğinden söz etti. hukuk yoluyla karşısına çıkamayanların kumpaslarıyla yargılandı, tutuklandı, ceza aldı...

cemaat'in iflası'nda ise akıl almaz bir örgütlenmeyle devleti tamamen ele geçirmek isteyen, devletin kendisi olduğunu düşünen cemaat'in nasıl bir örgüt olduğunu, emniyet'i, yargıyı, tüm kamu kurumlarını, toplumdaki köşe başlarını nasıl ele geçirmeye çalıştığını mahkeme kararlarına, belgelere ve tanıklıklara dayanarak anlatıyor. ülkedeki bütün kurum ve kuruluşları, yaptıkları kumpas ve planlarla ele geçirmeye kalkışan bu yapıyla mücadele konusunda yol gösteriyor...
(tanıtım bülteninden)
 1. hanefi avci'nin her iki kitabini da okuma firsatim oldu. bu kitabinda da ilk kitabindan cok cok da farkli birsey gormedim. zaten bildiklerimizi, gun yuzune cikmis olanlari soylemis oldu cunku bu kitabinda. ilk kitabini (halic'te yasayan simonlar) cok daha onemli bir donemde, henuz daha hukumet paralel yapi diyip oncesinde el ele kol kola oldugu cemaati dislamamisti. dolayisiyla halic'te yasayan simonlar ile hanefi avci 'kral ciplak' demisti.
  cemaat'in iflasi kitabinda ise son donemde gerceklesen, mit, 17-25 aralik, iran casusluk operasyonlarindan ve yanlis bir analizle de olsa mit tirlarinin durdurulmasi meselelerinden bahsetmis. avci, ilk kitabi halic'te yasayan simonlar kitabinda da ergenekon davasi ile ilgili yanilmisti, ve bu kitabinda bu yanilgisinin farkina varmis gorunuyor (tabi bunda kendisinin de kumpas ile devrimci karargah orgutune yardim suclamasiyla silivri'ye hapsedilmesinin etkisi oldugunu dusunuyorum).
  son donem cemaat kumpaslari ve siyasi gelismeler hakkinda farkli bir bakis acisi almak isteyenler icin uygun bir kitap.
  ben sahsen hanefi avci ile siyasi gorus olarak uyusmasam da etik degerlerini kaybetmemis olmasi ve karakter anlaminda saglam olduguna inandigimdan (gozlemledigim kadariyla), kitaplarinda bahsettigi olaylari carpitmadigina inaniyorum (bazi analizlerinde hatalar da olsa).