1. ah ceylan'ım...
  adı ceylan bakışı ceylan'ım...

  tam 7 yıl önce bugün. diyarbakır'ın lice ilçesinde bir köy. bugüne aksi şekilde adı "şenlik" bir köy.

  12 yaşında bir kız çocuğu. bakışlarına dünyalar serilecek derecede masum, öylesine güzel. bilmiyoruz belki oyun oynuyordu belki gökyüzünü izliyordu. o bomba sesini duyana kadar napıyordu bilmiyoruz. ya da duyduktan sonra canı ne kadar çok acıdı hiç bilmiyoruz.

  o gün evde televizyonda küçücük bir haber olarak gördüm. aklım fikrim havada derken olduğum yerde dakikalarca kendime gelemedim. hatta o gece ağladım. annesinin gözyaşları, ceylan'ın o bakışları çıkmadı aklımdan.

  günler aylar geçti. şimdi bakınca yıllar olmuş. geçen zaman içinde hep aklımdaydı ceylan. bir kız çocuğunun ağlama sesinde ya da televizyonda, sohbet ortamlarında adına rastgelince durdum hep. annesinin sözlerine gözyaşlarına gitti aklım. hep o anlarda durdu zaman. sanki ceylan ile paramparça oldu vicdanım. hiç bilmiyorum. sadece adını duyduğumda yutkunabiliyorum. gözlerimi kapatmaya korkup uzaklara bakabiliyorum. bir anlığına anne olsam çocuğumun vücudundan kopan parçaları eteğime saracağım korkusu ile kaçıyorum empati denilen şeyden. ya da abi olan yanımla sorguya çekiliyorum kardeşimin cesedinin yanında. hangisi daha acı diye seçim yapmak zor. ama en zoru ceylan olmak. daha 12 yaşındayım diyorum. yani yaşımı iki elimle göstermek için vakit 2 sene geçmiş. çok mu? ya da yeni yeni resim yapıyorum. koşuyorum. arkadaşlarımla oyun oynuyorum. derken vücudumun her parçası bir başka köşeye dağılıyor. bir bomba sesi geliyor kuruluyor ufacık yüreğime. ellerim ayaklarım paramparça.

  annem geliyor sonra parçalarımı toplamaya. ne halde bilmiyorum. hala ayakta mı yoksa olduğu yerde yığıldı kaldı mı? hiç bilmiyorum.

  çok zor değil mi? bunları düşünerek kaç gece uyumaya çalıştım, saymadım. tam 7 yıl önce bugün. takvimden söküp atmak istediğim bugün. acısı ve bakışları her daim aklımda olan ceylan'ın ölüm günü bugün. bu acı ile yaşadığım tam 7 sene. çocukların yanına her gidişimde onlara olan inancımın umudumun ayakta durmasını sağlayan ceylan'ın cennete gidişinin yıl dönümü.

  sadece kendi acısını bırakmadı ardında. bir ölümün kimliğine dudak bükenlerin varlığının acısını da gördüm. nerede ve nasıl öldüğünün açıklamasını duyunca yüreğindeki acının hafiflediğini gördüm insanların. ben 12 yaşında bir kız çocuğunun acısını anlattım onlara, onlar ise ama diye başlayan cümleler kurdular. diyorum ya o gün vicdanımın bir parçasını yolcu ettim ceylan ile.

  kalanı ile tutunuyorum hayata. sırf ceylan'ın hatrına umudum ayakta. birgün öğretmen olunca öyle çocuklar yetiştireceğim ki bu insanlar utanacak kendinden, söylediklerinden. ve 'çocuklarımın' yüreğinde hep en iyi ablaları olacak ceylan...
  cemile...
  uğur...
  rozarin...

  ah ceylan'ım...
  adı ceylan bakışı ceylan'ım...
  araf