1. 2 oscar ödüllü avusturyalı aktör. 53 yaşına kadar sıradan tv yapımlarından öteye gidemeyen kariyeri inglorious basterds ile dönüm noktasına ulaşmış.efsanevi hans landa performansı biz sinemaseverleri yepyeni, gecikmiş bir yıldızla tanıştırıyor.quentin tarantinonun bu sihirli dokunuşuna bir röportajında "you gave me my vocation back" ( bana kendi mesleğimi geri verdin ) diyerek teşekkürünü belirtmiş.kimi zaman afiş üzerinde onun ismini görmek tek başına filmi izleme sebebi olabiliyor.
  2. 1956 doğumlu avusturyalı aktör.

    genellikle alman yapımlarında boy gösteren waltz'un hollywood tarafından keşfi 2000 yılında gösterime giren ordinary decent criminal filmiyle oldu. başrolde değildi ama dikkat çekmişti. ancak hollywood tam anlamıyla benimseyememişti waltz'u. en azından popülerlik ölçeğinde kabul görmüyordu henüz.

    2009'daki inglourious basterds'ta ise, gerçekten de, tam anlamıyla parladı. hatta o kadar iyiydi ki, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar ödülü aldı. sonrasında ise hollywood dışı yapımlarda hiç yer almadı çünkü büyük bütçeli filmlerde roller teklif ediliyordu kendisine artık. sırasıyla the green hornet, water for elephants, the three musketeers, carnage (en iyi filmlerinden biridir), django unchained (bir en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar ödülü daha kazandı), the zero theorem (en karmaşık filmdir bence) ve big eyes'da rol aldı. içinde yer aldığı ve gösterime girmiş olan son iki filmi de spectre ve the legend of tarzan'dır.

    waltz; faust ve james bond karakterlerinin sinema versiyonlarının da milatlarında yer almış bir aktör. tristan and isolde ve friedrich wilhelm nietzsche gibi tarihi karakterlerin ilk yapımlarında da hem başrol hem de yan rollerde başarılı omuştur. ancak hollywood denen nane kendisini dünya pazarına çıkarmış ve 2 sükseli ödül vererek kendisinin bundan sonra çarkın içinde olduğunu göstermiştir.

    biraz da özel hayatı ile ilgili bilgi vermek isterim. oyunculuk eğitimini viyana ve new york'ta alan waltz, avusturya doğumlu olmasına rağmen, babasından dolayı almanya vatandaşlığı da bulunan bir aktördür. 2 oscar ödülü alan ilk ve şu ana kadarki tek avusturyalıdır. tiyatro ve alman yapımı filmlerdeki oyunculuğunu halen daha hollywood filmlerindeki oyunculuğunun önüne koyduğunu düşünenlerdenim.