• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
chung hing sam lam - wong kar-wai
son dönem uzak doğu sinemasının en akılda kalan yapıtlarından biri olan film iki farklı kırık kalpli insanın içine düştüğü benzer çıkmazları, hem dokunaklı hem de eğlenceli bir üslupla anlatır. ilk yarısında sevgilisinden ayrılan ve bu ayrılığın üstesinden gelemeyen bir polis memuru olan cop 223 (he zhiwu)’ün dramını izlerken, ikinci yarıda da benzer bir şekilde sevgilisinden ayrılan ve benzer bir bunalımlı ruh haliyle bu ayrılığın üstesinden gelmeye çalışan bir diğer polisin, cop 663’ün hikayesine tanık oluruz. bu benzer hikayeler dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde, mucizevi bir şekilde ortak noktalarda kesişir.

uzak doğu’nun yetiştirdiği en önemli yönetmenlerden wong kar-wai’nin yazıp yönettiği film, yönetmenin filmografisinin en değerli yapıtlarından biri. aynı anda hem dokunaklı hem de eğlenceli olmayı başaran chungking express, renkli sinematografisi ve enfes müzikleriyle akıldan çıkmayacak anlara ev sahipliği yapıyor. (beyazperde.com)
 1. aşkta talihsiz olan iki polisin hikayelerinin anlatıldığı, insanın içini sıcacık yapan wong kar-wai filmi. küçük, mutlu eden detaylarla dolu. mesela ilk yarısında sevgilisinden yeni ayrılan kişi, yanından geçen kadına 57 saat sonra aşık olacağından bihaber. sahi ya, gerçek hayatta da böyle değil mi? dedim kendi kendime. belki 3 gün, belki de 3 ay sonra bağlanacağım kişi etrafımda bir yerdedir belki. düşüncesi bile keyifli.

  ikinci yarısındaki polis ise bende ayrı bir yer edindi. çektiği acıları, üzüntülerini çevresindeki nesneler yaşamış gibi davranıyor. konuşuyor onlarla, dertlerini anlamaya çalışıyor. masum, sevimli bir terapi oluşturmuş kendine. elbezinden su damlarken ağlamasından söz ediyor mesela. o eski, yırtık bez parçasında görüyor belki de kendini.

  ona aşık olan kız ise deli dolu, sevdiği adam için çabalamaktan vazgeçmeyen biri. bundan sonra her california dreamin' dinleyişimde gülümsemeyle birlikte anacağım kendisini. sevilen kişi için gösterilen onca çabadan sonra karşılık almanın ne kadar güzel olduğuna dair bir örnek olarak kalacak hafızamda.

  çabuk bitmesin diye duraklatarak izlediğim, bitişiyle birlikte dudaklarda gülümseme, kalplerde tarifi zor hisler bırakan hoş film. fragmanı da burada kalsın.

  ”anıların son kullanma tarihi var mıdır? hatıralar kutulansaydı onların da son kullanma tarihi olur muydu? eğer öyleyse asırlar boyu bozulmamalarını isterdim.”