1. yalnız milletçe ne çiğ köfte yiyesimiz varmış! artık hemen her köşe başında satılan yiyecektir. yapmasını bilen biri yanımda yaparsa tadına baktığım ama bununla karnımı doyurmayi asla düşünmediğim, etsiz de hiç bir kıymeti olmayan gıda maddesi. niye bu kadar tuttu anlamadım.
 2. özünde ateş yakmanın yasak olduğu bir dönemde icat edildiğine dair rivayetler vardır. bilen adamlara yaptırınız. ayrıca içindeki kıyma, toplam çiğ köftenin hacmen yüzde 10' unu geçmemelidir ve yağsız olmalıdır.
 3. özünün biraz daha detayına inecek olursak nemrut'un hz. ibrahim'i ateşe attığı dönemlere gitmek gerekir. rivayete göre nemrut hiç bir yerde ateş yanmamasını bölgedeki bütün odunların bir araya getirilmesini emreder. tabi bütün halk yusuf yusuf. sıkıysa ateş yak. duman görüldüğü an kellenin gideceği aşikar. köylünün biri de bir ceylan avlar ve eve getirir. eşine şunu pişir de yiyelim der. eşi de nasıl pişireyim durum böyle böyle der. bir yandan korku bir yandan ceylan etinin inanılmaz cazipliği derken, kadının aklına eti isot ile pişirmek gelir. döker ceylanın üstüne isotu başlar yoğurmaya ve eti bu şekilde yenilecek kıvama getirir. bu hikayeden de anlaşılacağı gibi çiğ köftenin aslı ne adıyaman'dır ne de gaziantep. çiğ köfte şanlıurfa yöresine ait bir yemektir.
 4. güzel yaparım. daha güzel de yerim. ama o kadar güzel sıçmam.
 5. o kadar işlem gören (dövülme, yoğrulma) etten hiç bir şey olmaz efendim, gönül rahatlığıyla tüketilebilir bir karışımdır çiğ köfte. urfa dağlarında gezen ceylanın da adıyaman sınırları dahilinde çiğ köfte yapılan akrabaları gibi olmamak için kaçtığı rivayet edilir *
 6. iyi yapıldığı yerde yemekten zevk aldığım bir yiyecektir.
  fakat son zamanlarda gördüğüm ve üzüldüğüm bir konu var; maalesef öğrenci kardeşlerimizi fiyatının uygun olması sebebiyle açlıklarını çiğ köfte ile yatıştırmaya çalışmaktalar, ey kardeşlerim acı daha çok acıktırır , etmeyin kendinize eziyet.
  şu an biri yanımda yapsada yeesek canım çekti.
 7. şekil, servis biçimi ve tat olarak tamamen değişmiş bir lezzet.
  abi
 8. bol acı ve nar eksisi ile kesinlikle vazgeçilmezimdir
 9. oooo çiğ köfte mi bayılırım diye gezerken gerçeğini antepte yedim. aman allahım! o zamana kadar yediklerim o kadar anlamsız geldi ki..

  "etsiz çiğ köfte" aldı yürüdü. her köşede öğrenciye 1.5 liraya dürümü var. yanında mısır ve trileçe de satıyorlar üstelik. yelpaze çok geniş.

  etsiz çiğ köfte diye bir şey yoktur. o yediklerimiz acılı bulgur topaklarıdır. yoklukta iyi gider sevilir. ama çiğ köfte dersem o yediğim muhteşem çiğ köfteye ihanet ederim.