1. tabii ki gözeteceğim bir olgudur...
  ama pislikleşmek bana göre değil...
 2. insanoğlunun çıkar gözetmediği hiçbir durum yoktur.
  gözettiğimiz çıkarların başkalarına vereceği muhtemel zararları öngörme, kabul etme, buna razı gelme veya bunu isteme vardır.
 3. üstüne kitaplar yazılmış bir konudur.

  insan tek başına yaşayamayan bir varlıktır. ha şimdi diyen olabilir ben tek başıma yaşarım diye, yaşayamazsın, illede biri ile iletişim kurman lazım. en kötü su içmek için ya dışarı çıkacaksın yada su alacak birini bulacaksın.

  neyse biz konuya devam edelim.

  insan ilişkileri çerçevesinde hayatını belirler, bu durum okulda da aynıdır, işte de aynıdır, evde de aynıdır. ilişkilerinde kötü olan insanlar hayatını düzene sokmak için çok çaba sarfetseler bile bu bazen mümkün olamayabilmektedir.

  insan ilişkileri çok fazla alt başlıkta incelenebilir, ben burada az sayıda birkaç tane yazacağım.

  - yabancı insanlarla resmi veya naresmi ilişki
  - arkadaş ilişkisi
  - anne - baba - çocuk - kardeş ilişkisi
  - akraba ilişkisi
  - çıkar ilişkisi

  üstteki dört tanesi mevcut dünyada hemen hemen herkesin çevresinde görülen ilişki türlerindendir. ancak en alttaki çıkar ilişkisi herkesin çevresinde bulunmaz - tamam, genellikle her yerde var böyle tipler, ama genede tüm dünyada değiller -.

  çıkar ilişkisi bana göre 2 şekilde gerçekleşir;

  - savunma durumunda bulunan kişinin saldıran tarafla saldırabilmek uğruna ilişki yürütmesi,
  - saldırı durumundaki birinin savunma durumundaki biriyle herhangi birşey elde etmek için ilişki yürütmesi.

  üstteki olayda ezilen taraf veya güçlü olmayan taraf savunmada, ezen veya güçlü olan taraf saldırıda olarak nitelendirilebilir.

  eğer savunma ezilen ise, saldırı durumundakini kandırıp arkasından bıçaklayarak intikam alma hedefi ile ilişkiye başlanır. ilişki şekline göre gereken şeyler yerine getirilir (bkz: gülü seven dikenine katlanır) ve saldırı durumundaki taraf kandırılarak, ya zayıf nokta oluşturulur yada mevcut zayıf nokta bulunur. ve zayıf nokta kullanılarak savunmanın saldırısı gerçekleştirilir.

  eğer savunma güçsüz ise durum başkadır, bu ilişki büyük firmalar ve devletler arasında yaşanan ilişkidir ve büyük vefa gerektirebilir. eğer başarısız olunursa çok büyük zararları olabilir. bu ilişkiyi başarabilen kişiler genellikle zeki insanlardır, insan psikolojisinden anlarlar ve karşı tarafın davranışlarından strateji üretebilirler.

  savunma ilişkiye göre gerekli şeyleri yerine getirir ve aynı şekilde zayıf nokta açığı arar. ama ilişki tarafları daha büyük olduğu için sonuçlar da daha büyük olur ki bu sonuçlar genellikle rakip firmanın batması yada zayıflaması, rakip ülkenin yönetim değişikliği gibi dünyayı etkileyebilecek olaylardan oluşur.

  şimdi gelelim asıl bahsedilmesi gereken çıkar'ın anlamına, açıklamasına, tasvirlemesine.

  çıkar kelime olarak kazanç, oyalayarak birşey elde etmek gibi farklı anlamlara gelir. ama bizim burada ele almamız gereken anlamı kazançtır.

  çıkar ilişkisi ise kazanç ilişkisi demektir. çıkarcı tarafın elde etmek istediği herhangi bir şeyin, karşı tarafta bulunmasıyla, çıkarcı tarafın bunu elde etme arzusunu baskılayamaması ve çıkarcı olması nedeniyle karşı tarafa yakınlaşıp, onunla ilişki kurup, onun elinde bulunan şeyi* elde etmesi sonucu süregelen ilişkiye çıkar ilişkisi diyebiliriz.

  çıkar için evlenenler bile vardır. hatta bu konuyla ilgili sosyal deneyler bile yapılmıştır, youtubede aratıp bulabilirsiniz.