1. her insan çıkarcıdır. önemli olan bu çıkarın ne olduğudur.

  çıkarları maddi şeyler ise bu insanlardan uzak durulmalıdır.
 2. hayatın bir savaş alanı olduğunun farkına varmış insanlardır.
 3. hayatin bir sinav oldugunu anlayamamis insanlardir.

  edit: "her insan cikarcidir" cilar icin, egoist olmama sanati
 4. herkes çıkarcıdır diyor nietzsche abi...
  doğrudur da zannımca; herkes çıkarları için hareket eder. çıkarların türü farklıdır sadece;
  bir arkadaşınıza söz gelimi "karşılıksız" yardım ederseniz, bundan çıkarınız onun güvenini kazanmaktır.
  yada tıkış pıkış bir otobüste ayakta kalan birine yer veriyorsanız gizliden gizliye diğer insanların takdiri kazanmak ve bu sizi mutlu edeceği içindir.
  yani kazan-kazan türden çıkarlar.
  bunlara ek olarak kazan-kaybet durumdaki insanlar için ise;
  o zatı muhteremlere gelsin
 5. "her insan çıkarcıdır" diye başlayıp ardından zibilyon adet "ama, fakat, aslında" kelimelerini sıralayıp bir şeyleri aklamaya çalışan, kendilerini de "insan" dan farklıymışçasına hayal etmek için yana yakıla sarf ettikleri çabaların çirkin resmini çizen youserları göstermiştir.

  her insan çıkarcıdır. bitti. her şey çıkar üzerine kuruluyken, küçük çıkar büyük çıkar yoktur. çıkar vardır. bunun sebebi bariz; sanatın, ahlakın, dinin göreceliliği gibi bu noktada da insan kendi çıkarını kendi seçebilir, kendi çıkarının büyüklüğü küçüklüğü kendinedir, yani sana küçük olabilir ama başkası için büyük bir amaçtır o, tıpkı bir insanın mesleğini seçmesi gibi amacını, çıkarlarını seçmesi normaldir. o halde, "ressam olup ne yabacan o işte para yooohhh " diyenleri yeren sizler(en azından çoğunuz) nasıl oluyor da kalkıp aynı mantık ile insanların çıkar anlayışlarını ve amaçlarını yerebiliyorsunuz?

  madem bu kadar yazdım, şu hesap konusuna da değineyim; hesap kitap konusunda da büyüklük küçüklük anlayışı kişiden kişiye değiştiği için, burada insanların ne tür hesaplar yapacaklarına karışmak, tıpkı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi pek makul değil. öte yanda bu noktada şöyle bir durum da var ki, küçük hesap yapmayan kişi, büyüğünü hiç yapamaz. üslü-köklü sayı, fonksiyon vs. bilmeden calculus çözebilen birini gördüyseniz, bir şey diyemem gerçi.

  insan, diğer tüm canlılar gibi hayatta kalmaktan başka amaç gütmemek üzerine programlıdır. "doğa hayatı" nasıl bir hayat-memat savaşıysa bugün kendini "doğa" hayatından ayrı görme gafletinde ve delaletinde bulunan insanoğlunun yaşamı da hayat-memat meselesidir.

  işler güzel gidiyorken romantik konuşmak, düşünmek iyidir, ancak sizleri gerçeğin ısıran soğuğuyla karşılaştığınızda görmek isterim.
 6. bir gün arkasını sırtına dayar ama ertesi gün arkana çarpan rüzgarı hissettiğinde artık orada olmadığını farkedersin. onlar çok tehlikelidir. bulaşmamak gerekiyor. varsa da öyle biri çevrenizde çok yaklaşmayın.
 7. ''her insan çıkarcıdır'' ibaresini okuduktan sonra zihnim, tüm bilişsel fonksiyonlarını diplere indirgemede gecikmedi, sağolsun.

  dibe vurmuşken yalın bir tabirle faydacılık, hissi dünyamızdaki kalıba daha bi oturur diye düşünüyorum. ''çıkarcı olmak''ın görünmez bir üst versiyonu da diyebiliriz. çıkarcı bir kişinin, kazanımları için feda edebilecekerinin karekteristik yönü derin, zira ego'ya kadar uzunan bu alengirli gayede zamandan ve kişilerden bağımsız olarak bölük pörçük; haletine göre yansıtır ikici ve üçüncü şahıslara. yaşamı boyunca hissedeceği nedametten ziyade doyumsuz tatminsizlği, düşüncesinin ve hatta duygularının her zerresinde varlığını sonsuza dek sürdürür. faydacılık farkında olmasak da her insanda; ikili veya toplu ilişkilerde 'gönül koyma' ve 'ahte vefa', sadece bunların görünen sonuçlarından kısa kesitler. her ne kadar beklentisiz olursanız olun, en yüce varlık olarak atfettigimiz bir annenin bile uzun bir süre çocuğuna eziyet ettiğini varsayarsak, çocuğun ileriki bi zamanda ortada geriye dönük bir fayda beklentisi olmadığından annesine karşı geri dönüşsel hiçbir duygusal bağın esamesini okuyamazsınız (yetimhaneler bunun izlenimi/deneyimi için birebir). çok mutlu, düzenli ilişker de (aile, evlilik, flört, arkadaşlık...) bir tarafın belli bir süre devam eden yanlış hareket ve davranışında ortada 'zarar' daimi söz konusuysa ilişki tüm haliyle mülga; her türlü duygusal ve düşünsel bağ yok olur. kimi buna burukluk der, kimi kırılganlık, kimi talihsizlik, kimi hata ama her şekliyle ipler kopar. aslında insanları bir arada tutan duygusal bağın altındaki veya karşılıklı bariz çıkar ilişkilerindeki taşlar sarsılmaya başladığı an, sadece duygusal değil diğer tüm bağların kopmasına da kapı aralar bu husus. nitekim insanı az biraz deşince, her yanından faydacılık akmaya başlar; dağda bayırda yanlız gezmesinden toplum olmasına, tekdüze yaşamaktan evliliklere dek insan denen mahlukun doğasında mevcut bu doğal durum. dikkat ederseniz çevrenizdeki ve yaşamınızdaki pozitif değer tolerans dolu her insanla aranızda mutlak bir denge/mesafe olduğunu hissedersiniz. aynı atmosferi paylaştığınız herhangi bir kişiden beklenti içinde olmayabilirsiniz, fakat kötülüğü de kabul etmezsiniz. süreli yarar varsa, bu, daima çift taraflı olacaktır. tek taraflı baskın olan çıkarlarda -çoğu zaman maddi olur-, kiminin terazi gözü daha ağır basar, kiminin tahammül sınırı daha uzun, kiminin alternatif yolları kapalı, kimi ise naçardır. ama hep bir tarafta kabulleniş acziyeti vardır.

  naçizane son tahlilde, insan insana maddi manevi her haliyle! muhtaçtır; bu muhtaçlık başka diğer insanlarda "beklenti" döngüsünü muhakkak bulur; bilhassa, manen bizler farkında olmasak da. (sadece karnı doyuyur diye maaş almadan çalışan biri varsa, ya da 3 yıl sevişmeden bir evlilik/birliktelik devam ediyorsa haber verin, düşüncelerim değişime açık)