1. her insan çıkarcıdır. önemli olan bu çıkarın ne olduğudur.

  çıkarları maddi şeyler ise bu insanlardan uzak durulmalıdır.
 2. hayatın bir savaş alanı olduğunun farkına varmış insanlardır.
 3. hayatin bir sinav oldugunu anlayamamis insanlardir.

  edit: "her insan cikarcidir" cilar icin, egoist olmama sanati
 4. Herkes çıkarcıdır diyor Nietzsche abi...
  Doğrudur da zannımca; herkes çıkarları için hareket eder. Çıkarların türü farklıdır sadece;
  Bir arkadaşınıza söz gelimi "karşılıksız" yardım ederseniz, bundan çıkarınız onun güvenini kazanmaktır.
  Yada tıkış pıkış bir otobüste ayakta kalan birine yer veriyorsanız gizliden gizliye diğer insanların takdiri kazanmak ve bu sizi mutlu edeceği içindir.
  Yani kazan-kazan türden çıkarlar.
  Bunlara ek olarak kazan-kaybet durumdaki insanlar için ise;
  O zatı muhteremlere gelsin
 5. "her insan çıkarcıdır" diye başlayıp ardından zibilyon adet "ama, fakat, aslında" kelimelerini sıralayıp bir şeyleri aklamaya çalışan, kendilerini de "insan" dan farklıymışçasına hayal etmek için yana yakıla sarf ettikleri çabaların çirkin resmini çizen youserları göstermiştir.

  her insan çıkarcıdır. bitti. her şey çıkar üzerine kuruluyken, küçük çıkar büyük çıkar yoktur. çıkar vardır. bunun sebebi bariz; sanatın, ahlakın, dinin göreceliliği gibi bu noktada da insan kendi çıkarını kendi seçebilir, kendi çıkarının büyüklüğü küçüklüğü kendinedir, yani sana küçük olabilir ama başkası için büyük bir amaçtır o, tıpkı bir insanın mesleğini seçmesi gibi amacını, çıkarlarını seçmesi normaldir. o halde, "ressam olup ne yabacan o işte para yooohhh " diyenleri yeren sizler(en azından çoğunuz) nasıl oluyor da kalkıp aynı mantık ile insanların çıkar anlayışlarını ve amaçlarını yerebiliyorsunuz?

  madem bu kadar yazdım, şu hesap konusuna da değineyim; hesap kitap konusunda da büyüklük küçüklük anlayışı kişiden kişiye değiştiği için, burada insanların ne tür hesaplar yapacaklarına karışmak, tıpkı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi pek makul değil. öte yanda bu noktada şöyle bir durum da var ki, küçük hesap yapmayan kişi, büyüğünü hiç yapamaz. üslü-köklü sayı, fonksiyon vs. bilmeden calculus çözebilen birini gördüyseniz, bir şey diyemem gerçi.

  insan, diğer tüm canlılar gibi hayatta kalmaktan başka amaç gütmemek üzerine programlıdır. "doğa hayatı" nasıl bir hayat-memat savaşıysa bugün kendini "doğa" hayatından ayrı görme gafletinde ve delaletinde bulunan insanoğlunun yaşamı da hayat-memat meselesidir.

  işler güzel gidiyorken romantik konuşmak, düşünmek iyidir, ancak sizleri gerçeğin ısıran soğuğuyla karşılaştığınızda görmek isterim.
 6. bir gün arkasını sırtına dayar ama ertesi gün arkana çarpan rüzgarı hissettiğinde artık orada olmadığını farkedersin. onlar çok tehlikelidir. bulaşmamak gerekiyor. varsa da öyle biri çevrenizde çok yaklaşmayın.