• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
çılgın bir ihtiyarın güncesi - cuniçiro tanizaki
utsugi, 77 yaşında, kendini emekliye ayırmış bir işadamıdır. bedeni dayanılmaz acılar içindedir, ama eski bir dansçı olan gelinine de dayanılmaz bir istek duymaktadır. utsugi'nin güncesinde, yalnızca yaşama uğraşı veren çılgın bir ihtiyarın erotik fantezilerini değil, sevdalı bir adamın delikanlıca azgınlıklarını da okuyacaksınız. çılgın bir ihtiyarın güncesi, yaşama coşkusu ile cinsel tutkunun birbirini körüklediği bir yapıt. çağdaş japon edebiyatının en çarpıcı yazarlarından cuniçiro tanizaki, 1949 da ülkesinin en saygın edebiyat ödülü olan imparatorluk ödülüne değer görülmüştü. tüm yaşamı boyunca, geleneksel japon güzellik ideallerini korumaya çalıştı. klasik japon edebiyatının çağdaş bir temsilcisi sayılabilecek tanizaki'nin bu olgunluk dönemi romanında, eski ile yeni arasındaki çatışmanın yaşamdaki yansımalarını da bulacaksınız.

(can yayınları arka kapak)
  1. hem yazarın yazım dili, hem de nili tlabar'ın güzel çevirisi sayesinde oldukça akıcı bir biçimde okunabilen bir tanizaki kitabı. uvercinka'nın da belirttiği gibi, bir yandan utsugi'nin gelinine duyduğu cinsel arzu; bir yandan da japonya'daki sosyal yaşamdaki değişim son derece keyifli bir şekilde aktarılmış.
  2. hikayede de eski japonya'nın dönüşümünü sevmemiştim, çağdaş japon edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olsa da bu kitabı da pek sevemedim. ben klasik japon edebiyatı seviyorum galiba, çağdaş edebiyata dönüşmesin öyle kalsın istiyorum.