1. Elmadağ’da Roman çocukların eğitim eşitsizliğine çare olmak için açılan Çimenev, çevredeki diğer çocukların da yuvası. Felsefe, sayılarla oyunlar, dans, yaratıcı drama, yoga, yaratıcı yazarlık ve satranç ise ‘o dünya’daki derslerden sadece birkaçı.

  Roman Hakları Derneği ’nin başlattığı bir projeyle, Elmadağ’ın Çimen Sokak’ında üç katlı yeşil bir binada açılan Çimenev, işte bu çocukları kazanabilmek için var. Neyle karşılaşacağımızı pek de bilmeden giriyoruz kapısından içeri Çimenev’in. İsmiyle müsemma Melek (Bahat) Öğretmen karşılıyor bizi, birlikte binayı geziyoruz. İçeride 6 yaşına kadar olan çocuklar için bir oyun odası, dans salonu, mutfak ve yemek bölümü, atölye odası, bir derslik ve küçük bir bahçe var. Okul gibi bir yer aslında ama okul değil. Burada da kurallar var ama başka. Eğitim koordinatörleri (Hakan Bayhan) ve Melek de öğretmen gibi ama aslında birer abi, abla onlar için. Evlerini ziyaret ediyor, yaşam koşullarını tanıyıp, ekonomik güçlük çekenlere burs bulmaya, ailevi problemlerinin yükünü azaltmaya çalışıyor ve gözlemlerine dayanarak her çocuğa özel yaklaşım ve eğitim metotları belirliyorlar.

  Hakan ve Melek’in dışında pek çok gönüllü eğitmeni var Çimenev’in. Felsefe, Türkçe, sayılarla oyunlar, fen, dans, yaratıcı drama, yoga, darbuka, gitar, temel bilgisayar, yaratıcı yazarlık, satranç dersleri veriyorlar. Ayrıca el sanatları, rap, hip hop, capoeira dansı, t-shirt boyama, bez bebek, bileklik ve kukla yapım gibi atölyeler düzenliyorlar. Keşke her okulda olsa dedirten bir ders programı gerçekten! Birlikte oyunlar oynuyor, havuz problemlerini çözmeyi bahçeye ağaç dikerken öğreniyor, her şeyden ötesi birbirlerine dokunuyor ve içlerini döküyorlar... Merkezin gönüllü eğitmenleri arasında Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’nden çıkıp bugün hayli ünlenen rap grubu Tahribad-ı İsyan da var.

  Elmadağ’da Roman çocukların eğitim eşitsizliğine çare olmak için açılan Çimenev'e yardımcı olabilirsiniz. En acil ihtiyacı ise merkezin kirasının ödenmesini sağlayacak bağış. Bir diğeri ise, özellikle şiddet ve çocuk alanında çalışan bir psikoloğun gönüllü desteği. Elinden gelen imkânı Çimenev’in çocuklarına sunmak isteyenler, melekbahat@gmail.com adresinden iletişime geçebilirler.

  başka bir dünya: çimenev
 2. çocukların melek ablasıyla yazıştık ve kendisinden iki mesaj aldım. sizlerle paylaşmak istiyorum:

  "Çimenev'le ilgili birşeyler yapmak istediğine çok sevindik. Söylediğin destek konuları bizim için çok faydalı olur. Çocuklar için kitap kampanyası özellikle bol resimli kitaplar üzerine olursa, çok işimize yarar. Böyle bir kampanya ortaklığı başlatabilirsek çok memnun oluruz. Maddi destek konusunda ise, ya sana bir hesap numarası verebiliriz ya da ihtiyacımız olan bir şeyi söyleyebiliriz ve sen onu gönderebilirsin. Bir gün ziyaretimize de bekleriz. Sevgiler."

  "Merhaba, şöyle bir durumumuz var 3 yaş ile 14 yaş arası çocuklarımız. Fakat kitap konusunda çok ön yargılılar, bu sebeple öncelikle resimli ve çocukların okurken keyif alacağı, ilkokul seviyesindekilerle başlatmak daha uygun olacak. Kitaba bağlılıkları arttıkça kitapların seviyesini de arttırırız.

  Destek konusuna gelince, size derneğin hesap numarasını atacağım, yaygınlaştırmak da tabiki sıkıntı olmaz, sadece gönderirken mutlaka "çimenev'e bağış" notuyla gönderebilirseniz veya söylediğiniz kişiler böyle yazabilirlerse çok seviniriz. Bu bizim için önemli çünkü."

  kapıları her zaman açık. istanbul'a ilk yolum düştüğünde mutlaka ziyaretlerine gideceğim. böylesi çalışmaların varlığı bile iyi geliyor bana.

  Roman Hakları Derneği hesap IBAN: TR06 0006 4000 0014 2186 1034 01

  çimenev'in adresi: İnönü Mahallesi, Çimen sokak, no:54 Şişli Harbiye

  çimenev facebook sayfası