1. sadece çinlilere değil, japonlara, afrika yerlilerine, güney amerikaya ya da avrupa ülkelerine de gelmemiş, hatta tüm peygamberler sadece ortadoğu ülkelerine gelmiş görünüyor.

  konunun çinliler üzerine açılmasının sebebi; 5000 yıllık yazılı tarihi ile, ilk sümerler tarafından icat edilen yazıyı en etkili kullanan millet olmalıdır. yedikleri, içtikleri, gördükleri, yaptıkları herşeyi ayrıntıları ile kaydetmiş ve bunları çok iyi muhafaza etmişlerdir. örneğin şuan bildiğimiz türk tarihi oluşturulurken en çok yararlanılan kaynaklar, bu herşeyi yazıp saklayan millete aittir.

  4000 yıl önce yediği yumurtanın yağ akını, ne şekilde tuvaleti kullandıklarını, annesinin öğütlerini, arkadaşıyla yaptığı kavgaları dahi ayrıntıları ile kaydetmiş olan bu millet; islamı tebliğ eden bir kişiye ait tek bir satır yazmamış.

  "namaz", "fitre", "zekat", "peygamberin evinde çok oturmayın", "hala kızı, amca kızı, teyze kızı, mehirlerini verdiği eşlerinin sadece peygambere helal olması", "ebu lehebin ellerinin kuruması" gibi önemli konuları geçtim; allah adında bir tanrının varlığından bahseden bir insanı dahi kaydetmemişler.

  ancak akıllarını kullanıp, araştırıp doğruyu bulabilirlerdi; hadi o zaman peygamber gelmedi haberleri yoktu diyelim, şimdi hala maymunun, farenin peşinde koşan budistlerle dolup taşıyor memleketleri.

  kişisel görüşüm millet olarak "kalplerinin ve kulaklarının mühürlenmiş, gözlerinde de kalın bir perde olduğu" yönünde.
 2. arapça bilmemelerinden dolayıdır.
 3. yanlış bilgi. gelmiştir; ancak bu peygamberlerin hepsi, getirdikleri tüm bilgiler ile birlikte kayıtlara geçemeden ve arkalarında en ufak bir kanıt bırakmadan ortadan kaybolmuşlardır. ayrıca, hristiyanlara inen din de müslümanlıktır. ne var ki, zaman içerisinde örtünme, namaz ve kabe'ye hacca gitmek gibi kavramlar değişe değişe üçleme, istavroz ve 12 havariye dönüşmüştür. bunun nasıl mümkün olduğu ise halen bilim insanlarını şaşırtmakta ve bu mucizenin büyüklüğü çok sayıda inançsızı imana getirmektedir.

  edit: bir şey kur'anda yazıyorsa ya da nietzsche dediyse doğrudur.
 4. ebu zerrul gıfari bir gün hz. muhammed ile sohbet ederken; dünyaya kaç peygamber gönderildiğini sormuş.

  hz. muhammed, 124 bin peygamber görevlendirildi, bunların 315'i resul, diğerleri de nebidir diyerek cevaplamış.

  hz. adem de nebi olduğuna göre, çinlilere peygamber gelmedi diyemeyiz...
 5. (bkz: ülkedeki ateizm temsili)

  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

  "andolsun ki biz her ümmete, allah'a kulluk edin ve şeytan'dan uzaklaşın diye bir peygamber gönderdik; içlerinde, allah'ın doğru yola sevkettiği de var, sapıklığı hakedeni de. gezin yeryüzünde de bakın, görün, yalanlayanların sonuçları ne olmuş."

  bir şeyi eleştiriyorsan eleştirdiğin şeyin kuralları dahilinde eleştirirsin. maalesef ülkemizdeki sözde ilim irfan sahibi ateistler kuran'ı 15156216216. kez hatim etmiştir fakat daha adam akıllı eleştiri argümanı sunamıyor çoğu.

  sizin yaptığınız basketbolda neden ofsayt yok diye eleştirmeye benziyor. bu kadar saçma kusura bakmayın da.

  kuran eleştirisi yapıp allah varsa neden çin'e peygamber göndermemiş demek zaten hiç okumadığınızı gösteriyor. allah ben her yere yolladım peygamber diyor. sen neden yollamamış diyorsun.

  hayırlı olsun kardeş allah olmuşsun.
 6. sapkın veya batıl inançlara inanmayan bir millet olmadıklarının en açık örneği aslında.bakın tarihte hemen hemen bütün peygamberler belli bir coğrafyada ve belli bir bölgenin insanlarına gönderilmiş bunun sebebi ise orada yaşamış insanların özellikle din veya inanç açısından kendilerini sürekli birilerine bağlı hissetme duygusundan ve birilerine hizmet etme (itaat) algısından gelmekte ama çinliler bunun tam tersi kendi öz değerlerine bağlı ve itaatkarlık duygusuna pekte sahip olmayan bir millet

  not : haçlılar buralara ilk kez geldiklerinde bizim elimizde topraklarımız onların elindeyse incil vardı. bize gözlerimizi kapatıp dua etmemizi söylediler. biz gözlerimizi kapatıp dua ettik daha sonra gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların elindeyse bizim topraklarımız vardı.
  // bir devlet başkanının söylemi
  dinler aldatmaca ve saftadan ibaret ;karl marx
 7. tuhafki türklere de gelmemiştir. oysaki en çok hak edenler onlar.
 8. öncelikle başlık, çinlilerden peygamber çıkmaması olsa daha doğru olurdu sanırım.

  konuya gelecek olursak; her medeniyet, mistik-ruhani olguların toplumsal yaşamı belirlediği uzunca bir süreçten geçmiştir. bu dönemde doğaüstü güçlerin üzerinden sağlanan otoritenin ve organizasyon kabiliyetinin varlığı, bugünkü uygarlıkların temellerinin atılabilmesinde önemli bir katkı da sunmuş aslında.

  tabi bu toplumların bir kısmı bu evreyi tamamıyla geride bırakabilmiş değildir henüz. bana kalırsa çin coğrafyasında da dünyanın her yerinde olduğu gibi dini liderler çıkmış, ilahi bir kudrete yaslanıp yönetime talip olmuşlardır. dolayısıyla başlıktaki önermeye katılmıyorum.

  aslına bakarsanız bugün bile çin'de zekasını kullanmayı bilen; ilahiyat ve toplum-psikolojisi konusunda da donanımlı biri çıksa; yeni bir din ortaya atsa en az 4-5 milyon insanı peşinden sürükler diye düşünüyorum. bu elbette böyle bir inanışın o günkü toplumsal güçler dengesinde ne denli boşluğunun hissedildiği ve ne kadar alıcısı olduğu ile de ilintili.

  (bkz: arz-talep dengesi)
 9. zamanında zilyon boy, bilmem kaç köy, mezra ve farklı aileden oluşan bir toplulukta din karmaşası çıkacağından "müdür kedi köpek yiyoruz ne dini ne tanrısı allasen" diyerekten peygamber gelmesine kendi aralarında gerek görülmemiş, geldiyse bile muhtemelen " bu ne yau kedi köpek yiyolar gavurlar" diyerekten yollanıp ipek yolu üzerinden bizim topraklara gelmiştir. çokta şey yapmamak lazım...
 10. ciddi olarak düşünülmesi gereken bir olay. bu konu uzun zamandır benim de kafamı kurcalıyordu, başlığı açan arkadaş duygularımın çoğuna tercüman olmuş. 124 bin peygamber geldiyse çin'e de gelmiş olmalı. geldiyse bu binlerce yıllık yazılı kaynaklarda nasıl yazılmaz? yoksa dinler belli bölgelerdeki insanların kendiliğinden oluşturduğu, nesilden nesile aktarılann adetler ve inanışlar bütünü mü?