1. 15 yaşında bir kız düşünelim, dilediğiniz hikayeyi seçin bir şekilde kendi yaşıtı ile cinselliği etüt ediyor. tüm ilişki türlerine hakim 2 yıl boyunca bir çok "yaşıtı" ile yaşayacağını yaşamış ve kızımız sıkılmış. 17 yaşında hasbelkader 57 yaşında, cinselliğin yakınından bile geçmemiş hatta bakir bir amca ile bile isteye ilişkiye giriyor ve bir şekilde bunlar ifşa oluyor.

  bu noktada, bir suçtan söz edilebilir mi? özellikle pedofili başlığı altında bu hikaye nasıl değerlendirilebilir yoksa aslında istismara uğrayan amca mıdır?
 2. reşit olmayanla cinsel ilişki suçu türk ceza kanununda 104. maddede düzenlenmiştir. ve adı üstünde suçtur.
  maddeye göre cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine ... cezalandırılır. yani örneğimizde bir adet rıza ve bir adet şikayet şartı mevcut.
  tecrübe konusuna gelince görüldüğü üzere madde, ama şöyledir ama böyledir diyemeyeceğimiz kadar açık ve net. tabi bu olayın hukuki boyutu. ahlaksal olarak da her şey tartışmaya açıktır zaten.
  pedofili, olayın daha tıbbi boyutu bu konuda bilgisizim. ancak 17 yaş yasal evlenme yaşıdır. bunu da göz önüne almak lazım.
 3. çok enteresan bir baslik adi secimi olmakla beraber soruyu ciddiye alarak kendimce cevapliyorum.

  hayir.

  çünkü sorun cinsel tecrübeleri denk insanların seks yapmasi değil. sorun yaptiginin dogrulugunu-yanlisligini çok iyi idrak edemeyecek yaşta biri ile olgun/yetişkin bir insanin seks yapması. bu durumda biri diğerini kandiriyor ya da kullanıyor olabilir. duygusal olarak tam gelişmemiş birini manipüle etmek kolay. boylece o kişiyi omur boyu ödeyeceği bedellere mahkum edebilir. mesela hamile birakabilir, evliliğe ikna edebilir, okulunu birakmasina sebep olabilir vs vs.