1. ilk olarak pilot il kırıkkale'de dagitilacak kimlik kartı.

  sonra dağıtım peyderpey devam edecek.
 2. üzerine para vererek alacağımız kimlik kartı.

  ulan buna bile para veriyorsak bizim vergiler nereye gidiyor birader?
 3. devletin yeni ekmek kapısı. tanesi 15 liraya gelecekmiş. kabaca 70 milyon kişiyiz desek. 1 milyar 50 milyon tl para eder. kullanım suresi 10 yıl diyor. galiba 10 yılın sonunda bizden bir daha ücret isteyecekler. bu paranın büyük çoğunluğu diyanete aktarılır. hadi yine iyisiniz, zorla sevaba girdiniz.

  not: halka bu kadar da yuklenilmez. ayıptır.
 4. değişmedikten sonra kişinin karakterindeki piçlik, ne fayda eder cebinde taşısa çipli kimlik.
 5. adamlar nerden para koparsak diye düşünüp buldukları çözüm.

  ulan gerçekten helal olsun vatandaşın götündeki donu nasıl alırız mevzusuna kadar gidecek anlaşılan bunlar.

  (bkz: durmak yol yolmaya devam)
 6. dağıtımına başlanmış. peki almak için ne yapılması gerekli? alo 199 aranıp randevu alınıyormuş veya https://www.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alınıyormuş daha sonra ilgili nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanı ve 6 ay içinde çekilmiş biyometrik foto ile başvuru yapılıyor. ptt kargo tarafından teslim ediliyormuş. eski kimlik geri alınmıyor nüfus müdürlüğü tarafından geçersiz hale getiriliyormuş.
  çipli kimlik alan var mı?

  edit: harf düzeltme.
 7. bunların üstünde seri sıra no yazmıyor ama hala güvenlik aşamalarında bu bilgiler isteniyor. eski nüfus cüzdanının fotoğrafını çekip saklamakta fayda var.
  abi
 8. bu hafta yeni kimliğimi aldım ve özenle cüzdanıma yerleştirdim ancak başıma gelecekleri bilmiyordum. aynı gün cüzdanımı kaybettim. kimlik ilk günden uçtu gitti. ilk iş kredi kartlarının kontrolü oldu neyseki patlatmamışlar. bankaları arayarak kayıp bildiriminde bulundum. banka herhangi bir kredi çekim dolandırıcılığına karşı kimlik kayıp bildirimi de aldı. eskiden gazetelere "kimliğimi kaybettim hükümsüzdür" ilanı verilirdi sanırım banka o ilan yerine bildirim almış oldu. gelgelelim benden kimliğim kayboldu bildirimi yapan banka yeni kredi kartı göndermek için kimlik seri numarası istedi. şimdi yeni kimliklerde seri numarası yok ise hem yanımda zaten olmayan kimliğimin hem de üzerinde olmayan numarasını banka ne yapacak bilinmez. bazı konularda açık kapı bol; bankaya gidersin çağrı merkezini arayın derler çağrı merkezi bankanızla görüşün der. eski kimliğim bu arada evde kitaplık raflarının arkasında tozlu bir şekilde mevcut duruyor. o an ulaşsam seri no'yu belki verebilecektim. diğer taraftan bir arkadaşım çipli kimliklerin izlenebildiğini polise gidip kimliğin bulunabilceğini söyledi. çok fazla dizi izleme diye geçiştirdim.
 9. Gereksiz bulduğum yeni kimlikler. Bazı yerlerde elinizin altına çip takıyorlar. Kimisi gps bilgilerini içermiyor diyor da ben buna tabii ki inanmıyorum.
  Mesela burada bir şirket de benzer şeyler yapmış. Çalışanlar da bunu hangi kafayla kabul ediyor bilmiyorum çünkü şu an için gönüllü olmak gerekiyor. Belli bir süre sonra zorunlu hale getirirler.
  Belki ileride tüm ülkelerde uygulanmaya başlanır ve zorunlu olarak deri altına bu çiplerle kimlik bilgileri yerleştirilebilir.