1. hayır yani kardeşim nedir bu illa anime deme olayı. basbayağı çizgi film işte ne diye insanları kandırma gereksinimi duyuyorsunuz anlamadım ki.
 2. bu olay nereden çıkmıştır, vakti zamanında ekşideki 2-3 ergenden çıkmıştır. biz çizgi film izliyoruz desek çok çocuksu durur, o zaman buna anime diyelim!

  anime zaten japonca çizgi film demek arkadaşlar...

  örnek olarak : (#87789)
 3. üzülerek belirtiyorum ki olayın ekşideki ergenler ile bir alakası yok. animelerin ingilizceye ilk fansub çevirileri başladığında cartoon olarak çevirmeyip anime olarak bırakmalarıyla başlar. sonradan bir düzeltme yapmaya da gerek duymayıp iş resmiyete bindiğinde de anime olarak yayınlanmaya devam ederler. dünyanın geri kalanı da anime kelimesinin kullanılmasında hiçbir sakınca görmeyip bunu devam ettirirler ki dünyanın neresine giderseniz gidin anime dediğinizde insanların aklına japon çizgi dizi ya da çizgi filmleri gelir. ama yok kardeşim ben aksi adamım banane dünyanın geri kalanından türkçemizi yozlaştırmayalım falan diyorsanız anime dendiğinde kastedilen çizgi filmden daha çok "çizgi dizi"dir.
  bozuk
 4. animeler japon animasyonlarının özel adıdır ve yaş vb. kriterlere bağlı değildir ancak japonların kültürel olarak animasyonlarda kendi tarzları vardır ve genellikle büyüklere hitap eden animasyonlardan oluşur. japon animasyonlarına anime demekte hiç bir sorun olmamakla birlikte regular show ile naruto'yu karşılaştırırken "ama naruto anime" gibi bir karşılaştırma yapmak saçmalıktır.

  ayrıca, hatırlatmak isterim ki çoğumuz bir anime olan pokemon ile büyüdük.
  eng(*:niye çevirdim hiç bir fikrim yok, galiba hala sınavdan çıkamadım): also, i would like to remind that, most of us grew up with pokemon anime.

  edit: bazı yazarlar anime çizgi değil diye kızdığı için çizgi dizi kısımları animasyon olarak değiştirildi. anlamda değişme yaşanmadı.
  ancak bazılarının dediği gibi animasyon yetişkin çizgi filmidir açıklaması tamamen yanlıştır. animasyon: birkaç resmin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntüdür.
 5. anime'nin anlamı çizgi filmle aynı olsa da, japonların çizgi film yorumu alışılagelmiş geleneksel çizgi filmden farklı olduğundan mütevellit kendilerine farklı bir gözle bakılmaktadır.
  çizgi film ile anime, basit bir örnekle: öykü ile hikaye gibidir. tdk'ya göre eş anlamlıdırlar amasını zaten biliyorsunuzdur zaten.
 6. japon çizimi çizgi film.

  bazılarının işlediği konular ve çizim tarzları sebebiyle fanları bir tutmasa da çizgi filmle, çizgi filmdir.
  asıl çizgi film kültürüne hakaret eden anime fanlarıdır. tvyi çizgi film için kullanıyorum ben ve bunu söylerken utanmıyorum.
  (bkz: regular show)
  (bkz: adventure time)
  (bkz: gumball's amazing world)
  bunlar mesela, çocuktan çok yetişkinlere daha bir hitap eden çizgi filmler. sorsan bir animeciye, bu bahsettiğim çizgi filmlere bok atar.

  not: çizgi filmleri kategorilendirip, sevmediği kategoriye sallayan salaktır. ben kategoriye değil, o salaklara sallamış oldum az önce.