• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar stefan zweig
clarissa - stefan zweig
"şimdi başka bir yüzyıldan ya da başka bir ulustan geliyormuş gibi kendini tecrit etmek mümkün değildir. insan zorla tarafsız kalamaz. savaş ile ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olabilmek için tek bir olasılık vardır: savaşın farkında olmak ve savaşı, kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek. bunun dışındaki her şey kendini kandırmak, kendini aldatmak, soyut şeylerle kendini uyuşturmak ve kendinden geçmek anlamına gelir."

ölmeden önce üzerinde çalıştığı son kitabı clarissa, zweig'ın sözleriyle, "bir kadının yaşadıklarından hareketle, 1902'den sa vaşın patlak vermesine kadar geçen süre içinde dünyanın anlatıldığı roman"dır. zweig, avusturyalı bir subayın kızı clarissa schuhmeister'in hayatını anlatırken, birinci dünya savaşı'nın gerek avusturya ve orta avrupa kültürü, gerek bireyler üzerindeki etkisini gözler önüne serer. clarissa, yazarının 1942'deki intiharıyla yarım kalmış, ancak 39 yıl sonra 1981'de gün ışığına çıkarılan metni zweig'ın yayıncısı knut beck tamamlamıştı.
(arka kapak)
 1. clarissa, zweig'in 1942'deki ölümüyle yarım kalmış bir roman. babası ve erkek kardeşi asker olan bir kadının hikayesi.. tek başına büyüyen, savaşın soğuk yüzü ile tek başına karşılaşan bir kadının. freudyen psikolojiye ilgi duyan zweig, clarissa ile savaşı ve ardında bıraktıklarını anlatıyor.

  "varlığınız hemen hiç hissedilmiyor, belki siz de kendinizi yeterince hissetmiyorsunuz."
 2. zweig'ın üzerinde çalıştığı son kitap; bitiremeden yaşamına son vermiş. savaşın kıyısında geçen hayatların hikayesi anlatılıyor. bir generalle de empati kurabiliyorsunuz, generalin düşmana gönlünü vermiş kızıyla da. karakter tahlillerini yine yine yine çok beğendim.

  bence çok etkileyiciydi baştan sonra. ancak sonu için tereddütlerim var, ister istemez yayıncı değil de zweig tamamlasa böyle olur muydu diye düşündüm. böyle olmazdı sanırım. en basitinden; hikayenin sonunu böyle kestirip atmak ona göre değil. o mükemmel bir son yazardı.

  savaşla ilgili - savaş karşıtı - çok güzel ifadeler var romanda dr silberstein karakterine ve ifadelerine bayıldığımı söylemeliyim.

  "savaşla ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olabilmek için tek bir olasılık vardır: savaşın farkında olmak ve savaşı kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek."