• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
code geass
britanya ordusu adı knightmare olan gelişmiş robotlar kullanarak, japonya'yı işgal eder. japonları bölge 11 olarak adlandırılan bir alana kapatır ve orada yaşayan halka da 11'ler ismini verir. lelouch adında, o zamanlar japonyada yaşayan bir britanyalı, japon arkadaşı suzaku'ya britanya'yı mağlup edeceğine dair bir yemin eder. yıllar sonra, lelouch liseye giderken bir gün okuldan kaçar ve o sırada britanyalılardan bilgi kaçıran terörist 11'ler ile karşılaşır. bu karşılaşma esnasında teröristlerin peşine britanya askerleri takılır ve lelouch bir asker tarafından köşeye kıstırılır, yakalayan kişi ise çocukluk arkadaşı suzakudur. bu sırada diğer britanyalı askeri birlikler de olay yerine varır. çocukluk arkadaşını vurmakta direnen suzaku britanya birlikleri tarafından vurulur.

bu olaylar yaşanırken askeri sır olarak saklanan genç kız lelouch'a istediği kişiyi yönetmesini sağlayan, geass'ın gücünü (power of geass) verir.
 1. izlediğim diziler arasında en estetik, en güzel müziklere sahip, en duygusal, en seçmece animedir. bitirince içinizde bir ukte, boğazınızda bir yumru, suratınızda bir gülümseme, karnınızda bir kelebek, hareketlerinizde bir yavaşlama ve hayata dair bir umut ve umutsuzluk oluşabilir. öyle güzel biter, öyle de kötü biter ki, eğer bu tarzda iki veya üç tane dizi izleyebilirseniz çok şanslı olursunuz. umarım herkesin şansı yaver gider :)
 2. bana göre anime/manga'ların şahıdır. kralıdır. izlemek büyük bir histir. bittikten sonra insana bir şeyler bırakır. imdb puanı 8.8'dir. toplamda 2 sezondan oluşuyor (bunlar r1 ve r2 diye isimlendirilmiş). 2017-2018 yılları arasında geçiyor. bilim kurgu havası barındırıyor.

  başkarakter lelouch lamperouge 2006, 2007,2008 yıllarında en sevilen erkek karakter seçilmiş. dizide olayların genel olarak etrafına örüldüğü kişi. son derece zeki, beğenilen, sakin ve karizmatik bir karakter. sonradan gerçek yüzünü gördüğümüzde ise kibirli, bencil ve hala zeki (*:swh) desek daha doğru olur.

  lelouch'ün gerçek yüzünün ortaya çıkma sebebi ise geass dedikleri bir güç. istediği kişiye istediği emri verme ve yaptırma gücü denebilir.

  beğendiğim bazı alıntıları şöyle:
  ***ölülerin peşinden ağlamak onları geri getirmiyor.
  ***savaşların en güzel yanı, ölen herkesin insan olması.
  ***bir şey yaratmadan önce onu yoketmek gerekir.
  ***güçlü olmak adaleti getirecekse, güçsüz olmak suç mudur?
  ***zaman sadece akar, kimin acı çektiğini umursamaz.

  ve tabiki:
  ***dünyada savaşı bitirmenin yolu nedir biliyor musunuz? bir tarafın kazanmasını sağlamak!
 3. ya ben şunu çözemiyorum. bu knightmareler yüksek teknoloji ürünü değil mi? ya bunun koltuğuna oturan herkes nasıl şakır şakır kullanıyor anlamış değilim. yeni bir özellik geliyor, daha ne olduğu anlaşılmadan kullanıyorlar. arkasından kılıç çıkaran mı dersin, yüzünden ateş eden mı dersin, ters parende atan mı dersin , ne ararsan var. ama sorsan hepimiz öğrenciyiz.

  güzel bir anime ama işte böyle açıkları var.
 4. 3. sezonu duyurulmustur. 10 yil sonra 3. sezonu cekmeye karar vermisler. hikaye kaldigi yerden devam ediyor. ilk duydugumda "alllaaaaaahhhhhhh" diye evin icinde hoplamama sebep oldu. ozlettiniz be.

  all hail lelouch
  all hail britannia

  suraya da bir-iki alinti koyalim ki henüz izlemeyenler için nasıl bir şey olduğunu anlatsın:

  ---

  lelouch: "kötülüğü doğrunun yoluyla yenemeyeceğini anladığında ne yaparsın? kötülüğü yok etmek için ellerini kötülükle lekeler misin? yoksa kötülüğe teslim olmak manasına gelse bile adil ve dürüst olarak mı kalırsın?"
  c.c.: "iki durumda da kötülük yok olmaz..."

  ---

  c.c.: lelouch, kar neden beyazdır biliyor musun?
  lelouch: ??
  c.c.: çünkü ne renk olduğunu unutmuş...