1. cinayetlerin gerçekleştiği olay yerlerinin coğrafi konumundan yola çıkarak seri katilin yaşadığı yeri tespit etmekte kullanılan yöntemdir.

  bu yöntemin temeli eski sovyet ordusunda görev yapan teğmen viktor burakov tarafından atılmıştır. kriminoloji tarihinde teğmen burakov ve çikatilo vakası olarak geçer.

  1980'li yıllarda. kendi halinde öğretmen 25 yıllık evli, kominist partisi üyesi yoldaş andrey çikatilonun seri katil olduğuna kimse ihtimal dahi veremezdi. son 12 yılda 50'den fazla kadın ve çocuğu öldürerek kanını içmiş ve mahrem yerlerini kesip yemişti.

  cesetler belli alanlarda bulunuyordu. sovyet ordusu özel bir ekip kurdu. ekibin başına kriminoloji laboratuvarı’nda çalışan kriminolog teğmen viktor burakov’u getirdi. burakov, hem olay yerinden delil toplama, hem de parmak izi, ayakkabı izi gibi fiziksel delilleri karşılaştırma konusunda uzmandı. ilk işi, eline bir harita alıp cesetlerin bulunduğu yerleri işaretlemek oldu. “bu, bir seri katilin işi” dedi ve haritadaki noktaların arasında algoritmalar kurdu. hava fotoğraflarını inceledi. cinayet saatlerini, mevsimlerini, hava durumlarını da buna ekledi.
  katil orman şeritlerine yakın yerden geçen tren hatları civarında hareket ediyordu, iktidarsızdı ve muhtemelen orta yaşlı bir erkekti.

  ve andrey çikatiloya ulaşıldı. çikatilo duruşmalara, özel kafes içinde çıkartıldı. 16 şubat 1994’te, rostov’daki bir binanın ses geçirmez bölümünde kafasına tek kurşun sıkılarak idam edildi.

  çikatilo ortaçağda yaşasaydı kurt adam olarak ilan edilirdi. ya da amerikada olsaydı fbı peşine düşer düzensiz seri katiller sınıfına sokardı. 20. yy. rusyasında ise teğmen brokov coğrafi profil çıkararak bu dalin temelini atmış oldu.

  türkiye kayseri'de ki seri katil hamdi kayapınar'da bu yöntemle yakalanmıştır. kayapınar'ın cinayetleri işlediği yerler işaretlendi boru hattının çevresinden yola çıkılarak katil tutuklandı.