1. - noldu neyin var?
  - dün doktora gittim, hasta olmuşum.
  - geçmiş olsun, hastalığın neymiş peki ?
  - doktor "çok düşünüyorsun" hastalığı dedi. biraz garip bir isim değil mi ?
  - sıkıcı bir şey gibi (yavaş yavaş uzaklaşır)

  çok düşünüyorsun hastalığı nedir ?

  ergenlik döneminde ve yetisķinlik döneminin başlangıç çağındaki kanser vakalarının %20'ini çok düşünenler oluşturur ve hayatta da olduğu gibi hastalıkları da ikinci sıradadır. çok düşünüyorsun hastalığı insan cinsine göre vkd ( varoluş kaynaklı düşünme ) ve ykd ( yalnızlık kaynaklı düşünme ) 2 ana gruba ayrılır.

  çok düşünme nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. insanlarımız - konu tüm insanlıktır - hastalığı dünya düzeni, yaşam ve yaşamın zorlukları, yaşamamak gibi birçok şeyin arkasına gizlemekte ve hastalıklarının tüm insanların kaçtığı gerçekler olduğunu söylemektedir.

  belirtileri

  iştahsızlık
  aşırı veya çok az uyku
  sürekli yorgunluk - beyin yorgunluğu da dahildir -
  insanları kendinden basit görme - yalnızlaşmanın başlangıcı -
  varoluşçuluk felsefesine merak ( ilacını aramayana hasta denilebilir mi ? )
  korku


  ilk gözlenen bulgulardır. ayrıca yayıldığı alanlara ait belirtiler, örneğin beyin yorgunluğu iletişim, odaklanma, dinleme, anlama, sevme bozukluklarına sebep olabilir.

  yaşamın içinde kendiliğinden yapılan testler ile hastalığın cinsi ve etkilerine dair kesin tanılar konulabilir. ( yaşamsızlıkta teste dahildir, onun sebebi de yaşamdır. )

  tedavisi

  tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. bu safhada hayatın her zaman yaşanılabilir değerde olduğu ve hayatı elinde tutanın, ona yön verenin hasta olduğunun hatırlatılması çok önemlidir. insan dışındaki dış etkenlerin yadsınamayacağının farkında olan doktorlarımızın bile bir süreliğine hayatı yaşanmaz kılan bu dışarı bağlılığı görmezden gelmesi tüm hastalarımızın söyleyemediği bir ricadır. - hastalıktan söyleyemiyorlar -

  ancak bu etkenlerin farkında olan ve genel anlamda hayata içten içe korku besleyen hastalara yardımcı olmayan bir tedavi yöntemidir. hastalığın ikinci basamağına geçmiş olan hastalarımıza yapılabilecek en iyi yöntem felsefe meraklarını insanı hayata ve yaşamaya iten, yaşamı anlamlandırmaya çalışan yazarlara yöneltmektir. hastalık tüm hastalıklar gibi dış etkenlerden etkilenip ortaya çıksa da yine tüm hastalıklar gibi hasta tarafından ortaya çıkarılmıştır. kendisini hasta yapan bir insanın da öncelikli doktoru yine kendisidir.

  ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, çok düşünüyorsun hastalığının umutsuz değil, aksine iyi bir tedavi ve moral desteği ile yüzde yüzlere varan oranda iyileşme sağlandığının açıklanması ve geri dönüşün - geri dönülen şey hayattır - eski türk filmlerindeki gibi muhteşem olacağının açıklanması tedavinin çok önemli bir basamağıdır.

  yani umudunuzu kaybetmeyin. kimse kaybetmesin.