1. bu başlığı görünce aklıma direk apartmandaki meraklı teyzeler geldi. kaçta eve geldiğini, kimle geldiğini dikkatle süzüp takip ederler. sonra da aa bak şu böyle yapmış şöyle demiş diyerek başkalarıyla dedikoduya yumulurlar. insanın başına ne gelirse fazla meraktan gelir. bu teyzelerin başına gelen ise toplum tarafından dedikoducu olarak damgalanmak ve pek sevilmemektir. bence hak ediyorlar.
  2. çok meraklı insan iyidir. merak eden insan araştırır çünkü. sorar, sorgular. çocuk gibidir, enerjisi yüksek ve saf bir öğrenme arzusuyla yaşar. toplumumuzun meraklı insanı ötelemesi, çok okuyanı ve çok sorgulayanı ötelemesi gibidir. "felsefe yapma", "çok düşünme kafayı yersin" gibi cümleler de merak eden insanı öteleyen güruhtan çıkmıştır. merak etmekten korkan, otoriteyi sorgulamayan, sadece kendi doğrularıyla yaşayan, ufku dar insanlardansa merak eden insan yeğdir.

    tabii bunun bir de magazin boyutu var ki es geçmek olmaz. başka insanların özel hayatına burnunu sokup kim, nerede, kiminle, ne yapmış gibi sürekli dedikodu yapan insan modeli de var. bu insanları meraklı olarak nitelemek yerine, boş olarak nitelemeyi tercih ediyorum. çünkü bu merak değildir. hadi buna merak değil demek çok zorlama bir kabullenme diyelim, meraksa bile altı boş ve yapacak başka bir şeyi olmayan insanların yaptığı şeydir.

    kısacası merak edin, sorgulayın, araştırın, başkalarının işlerine değil de otoriteye burnunuzu sokun. çünkü uzaydayız, herkesin kafası karışık.