1. insan beyninin nasıl çalıştığını öğrenen insanların metafor kullanması. peki bunu niçin yaparlar. insanların yüzde doksan dokuzunun beyin yerine saman balyası taşıdıklarını bilirler. düz şekilde anlattıklarında bu balık hafızalı topluluk söylediklerini unutacak. bu kafasızların beyinlerine bu bilgileri yerleştirmek için metafor kullanırlar.
  2. çok zeki değilim ama en sevdiğim, çok sık başvurduğum şeydir metaforlar.

    istisna olup kaide bozdum mu bilemiyorum şu an...
  3. metafor, anlatmak için dilin bize sunduğu en tatlı yollardan birisidir.

    metaforları anlamak kolay değildir. içinde bir çok metafor bulunduran mitleri ve destanları okurken bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. bunları okurken o dile alışmak için çok çaba harcamak gerekir. bana göre dünyanın en büyük filologu olan nietzsche bu metinleri en iyi anlayan çözümleyen ve içselleştiren düşünürlerden birisidir ve özellikle böyle söyledi zerdüşt'ü okurken rahatlıkla anlaşılır ki çok iyi çarpıtır yunanların ve latinlerin kullandığı metaforları ve bu sebepten bir çok düşünürü etkilemiştir yazılarıyla.

    dil esnek bir yapıdadır metaforlarda dilin en esnek olduğu kullanım alanlarından birisidir bu sebepten metafor yaratmak sağlam bir algı, dil bilgisi ve analitik zeka gerektirir.