1. red alert 2 westwood firmasının 2000 yılında piyasaya sürdüğü (gerçi ea tarafından satın alınmıştı) rts oyunudur. oyun 1970'li yıllarda, amerika ve sovyet rusya arasındaki çatışma ve soğuk savaşı konu edinmiştir.

  rusların ani bir kararla barış döneminde amerika'yı işgal etmesiyle oyun başlıyor. amerikan başkanı kırmızı hattan telefonlara sarılsa da sovyet rusya başkanından olumlu cevap alamıyor.
  oyunu iki taraftan da oynayabiliyorsunuz ve birbirinden farklı senaryolar ortaya çıkıyor. her iki senaryoda da general sizsiniz ve tüm uluslar size güveniyor.

  allies (müttefikler) tarafını seçerseniz, ruslara karşı önce savunma daha sonra da püskürtme yaparak oyunu tamamlayabiliyorsunuz. amerikalılar, chronosphere icadıyla zamanda atlamalarla gideceğiniz yere hızla ilerleyebiliyorsunuz. g.i.joe piyade askerleri daha güçlü, casus uydularıyla tüm haritayı ve düşmanın hareketlerini görebiliyorsunuz. mineral toplayan araçları, sovyetlerinkine göre daha süratli (chronosphere etkisi). buna karşılık tankları çok zayıf ve hemen yok edilebiliyorlar. deniz savaşlarında da bariz bir eziklikleri var. hava desteği müttefiklerde çok daha ön planda. jetlerle karşı tarafa hava saldırıları yapabiliyorsunuz.

  soviets (sovyetler) seçerseniz, askerleri biraz basiretsiz, bir düşman g.i.joe askerini yok edebilmesi için bir kaç tane rus piyadesi göndermeniz gerekiyor. tankları çok yavaş ancak son derece güçlüler. yeterince kalabalık bir tank birliği ile yıkamayacağınız hiç bir yer yok.
  harita açılmasında sadece gönderdiğiniz araçların görüş alanıyla kısıtlısınız. fakat buna ek olarak nükleer güç yanınızda. deniz savaşlarında müttefiklere karşı üstün, denizaltılar ve zihin kontrolü yapabilen cihazlar sayesinde canavar mürekkep balıklarıyla tüm gemilerin korkulu rüyasısınız. aynı zamanda yine zihin kontrolü yapabilen psişik subaylarınızla düşman birliklerini kendi tarafınıza çekebiliyorsunuz. hava desteği malesef çok kısıtlı, bombardıman yapan zeplinlere talim ediyorsunuz.

  grafikler çizgi film tadında, çarpışmalarda birebir tüm birlikleri yönetmeniz ve yönlendirmeniz gerekiyor, yapay zeka yerlerde sürünüyor ama oynaması keyifli bir rts oyunu var.
 2. tüm c&c oyunlarının benim içni ayrı bir yeri ve güzelliği olsa da, red alert 2'nin yeri tüm video oyunları içerisinde bambaşkadır.

  hiç unutmam;

  yıllar yıllar önce çok da görüşmediğimiz bir akrabamızın evine gitmiştik bayram gezmesine. benimle yaşıt bir bir kuzen (akrabalık bağı var ama bu gün bile çözemem nereden nasıl akrabayız.) abisinin bilgisayarında deli gibi oyun oynuyor. yalnız öyle sallamasyon değil, yaşlarımız aynı olmasına rağmen çok iyi biliyor bilgisayar kullanmasını, o yüzden oyunu da sağlam oynuyor.

  her neyse; bayram ziyaretine gittik, bir baktım bu bilgisayarda bir oyun oynuyor. ben o zamana kadar bilgisayarın oyun oynanabilen bir şey olduğunu bilmiyorum. annemin iş yerindeki bilgisayarlardan dolayı aşinayım makineye tip olarak; ama hiç görmemiştim oyun oynandığını.

  yanına oturdum başladım izlemeye. binalar kuruyor, adamlar çıkartıyor, uçaklar tanklar üretiyor, saldırıyor, nükleer bomba atıyor vs. o kadar güzel ve ilgi çekiciydi ki aşık olmuştum resmen oyuna.

  adi kuzen ne oynamama izin vermişti o zaman ne ismini söylemişti. ben de çaktırmadan oyunun kabını yürütmüştüm onun arşivinden.

  kısa bir süre sonra korsan cd olayı iyice yaygınlaşıp patlak verince, maltepe pazarından* oyun cdleri almaya başlamıştık. o zaman bilgisayarım yoktu; ama mahalledeki internet kafenin sahibi* bir bilgisayara istediğimiz oyunları yüklememize izin vermişti.

  bir hafta harçlık biriktirip red alert 2'yi alıp o bilgisayara yüklemiştim. oyunu çözmem bir günümü, keyfine dalıp dünyanı unutmam her bir günümü alıyordu.

  o zamanlarda arkadaşlarımın aşık olduğu oyun karakteri nfs:underground2'deki ablamızken benim aşkım tanya olmuştu.

  rts türünün en güzel oyunudur benim için o gün bu gündür.
 3. island of war haritasında teke tek oynamayı özlediğim oyundur. amerikanın paraşüt çıkarmalarına karşın hep rus yuriyi tercih etmişimdir. lol silinir red alert silinmez...