1. 2.dünya savaşı temalı oyunların artık bıkkınlık verdiği aşikârken company of heroes (coh) rts kavramıyla bu temayı son derece başarılı harmanlayan bir oyun. relic firmasının 2006 yılında piyasaya çıkardığı coh, benzer rts oyunlarından farklı olarak kullandığınız askerlerin yapay zekasının yüksek olmasıyla oynanabilirliği müthiş farklı ivmelere yönlendiriyor.

    coh kısaca; normandiya çıkartmasıyla başlayıp fransa içlerine ve almanya'ya kadar uzanan görevlerle diğer birliklere yol açmak için ön saflarda çarpışan able bölüğünü yönetmekle geçiyor. askerleri küçük mangalar halinde bir yerden bir yere gitmeleri emrini verdiğinizde diğer oyunlarda mal gibi ortalarda dolanarak giderlerdi. coh'ta bundan farklı olarak yapay zekanın getirilerini görüyoruz. askerler ilerlerken ateş altında sağda solda buldukları siperler, araçlar, bir kulube vs gibi şeylerin ardına saklanıyorlar bazen de ilerlemelerine olanak verilmeyecek kadar şiddetli ateş altında kaldıklarında yerlerinden kıpırdamıyorlar.

    oyunda çok basit bir köprüyü ele geçirmek için bile saatler harcayabiliyorsunuz ve o basit köprünün arazideki en stratejik nokta olduğunu askerlikten hiç anlamayan birine bile anlatabilecek oynanış şekli, oyuncunun stratejik zekasına hükmediyor.

    düşman birlikleri (almanlar), genel olarak bir çok filmde/ oyunda son derece gerizekalı ve beceriksiz olarak betimlenir. bu oyunda gerçekçi olmak adına düşman sert savunma ve saldırı yapabiliyor.
    tek eleştrim, alman panzer birliklerinin gerçeğinden biraz daha zayıf olmaları. sıradan bir sherman tankıyla, bir ağır alman panzerini alt edebiliyorsunuz. normal şartlarda bu pek mümkün değil. (tabii bu da kolay olmuyor ama alt edilebiliyor)

    özetle; coh, rts oyunlarında yapay zekada bir devrim yapmış olup oyuncunun detaylara boğulmasına engel oluyor. 10 bölümlük coh'un daha sonra opposite front ve tales of valor adında iki adet expansion pack'i çıktı.