1. ritalin'in uzun salınımlı olanıdır. yani, günde 2 defa ritalin vermek yerine 1 adet concerta verilebilir. verilecek doz miktarına göre doktor tarafından tercih edilebilir.
 2. bin concertayı bir ritaline değişmem.
  cakal
 3. dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu’nun (dehb) tedavisinde kullanılır.

  hafif yan etkileri :

  mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı,
  hafif cilt döküntüsü, kaşıntı,
  görme problemleri, sinirlilik hissi, hafif başağrısı,
  hafif başağrısı, uyku problemleri, uykusuzluk.

  doktora başvurmanız gereken belirtiler :

  çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları,
  halüsinasyonlar, huzursuzluk, alışılmadık davranışlar, tikleri,
  kolay çürük oluşumu, cilt üzerinde mor lekeler,
  tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır başağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, anksiyete, düzensiz kalp atışları, nöbet gibi belirtiler görülebilir).

  **aşırı yüksek tansiyon; herhangi bir tik, tourette hastalığı ya da aileden birinde tourette hastalığı varsa; şiddetli göğüs ağrısı (anjina), kalp ritim bozukluğu; bilinen bir ilaç ya da alkol bağımlılığı; gebelik varsa; ya da ağır depresyon, intihar eğilimi, iştah kaybı, ağır anksiyete veya asabiyet, aşırı sinirlilik gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. bunun 54 mg olanını epey bir süre kullandığım halde sadece biraz iştahımı keser gibi oldu. tam kesmedi bile. bir de öğleden sonra alırsam gece uyutmuyor. ders çalışmaya, odaklanmaya falan bir etkisini görmedim. üstelik bir ara günde 54 mg concerta 3 tane de 10 mg ritalin aldım (doktor tavsiyesi ve onayıyla). ki bildiğim kadarıyla da çok etkili bir ilaç.

  bana pek etki etmemesinin sebebi ne olabilir bilen varsa mesajını bekliyorum. :)
 5. gördüğüm en belirgin yan etkisi iştahı kesmesi oldu. 1 ayda 64 kilodan 57'ye düştüm. diğer bir etki de uyku durumunda oldu. eğer sabah erken saatte almazsam gece uykum gelse dahi uykuya dalamıyorum.ilaca ara verip tekrar başladığım zaman ilaca alışmış ve yan etkileri daha az görmeye başlamış olan vücudum yan etki konusunda başa sarıyor .aslında günlük ve saatlik etki yaratan bir ilaç. bahsettiklerim şikayet değil asla bu arada.ders dinleyemeyen ben gayet güzel dinler hatta not tutar hale geldim. kesinlikle daha motive hissediyorum ilacı aldığım zaman. yalnız eğer kafanız başka bir problem ile meşgulken alırsanız, kafayı iyice takmanıza sebep olabiliyor,o konuyu aşırı düşünmeye başlıyorsunuz.
 6. iştahı fena açar, misal ben trabzon gezimde, kuymak, akçaabat köfte (1,5 porsiyon), sarma, pide (1 porsiyon) aynı anda yedim. içimde fil olduğuna garanti getirdim. bir diğer etkisi de evet, fil gibi yememe rağmen kilo veriyorum. şu an 55 kiloyum ve ağlamak istiyorum.
 7. ritalinden sonra ilk iki gün hariç vücuduma, piskolojime, konsantrasyonuma gram etki etmemiş faydasız ilaç. ama ritalin güzeldi.
 8. cocuklarda ve adolesanlarda diğer tedaviler tek başına yetersiz olduğunda, kapsamlı bir tedavi programının parçası olarak dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu'nun tedavisinde kullanılan ilaçtır.
  yemek yeme alışkanlığında değişiklik yapmasına rağmen işini iyi yapar.
 9. buraları okuyan, tus için hazırlanan bir tıp öğrencisi vardır. kendisine bu ilaç ve ritalin ile ilgili, yüksek düzeyde tecrübelerime dayanarak altın sayılabilecek birkaç önerim olacak;

  bu ilacı tus'a 2 aydan daha önce başladıysan sakın bırakma. 2 aydan önce başlamadıysan sakın başlama. öncelikle bunu oturtalım...

  ailenizde şizofreni ve benzeri psikotik hastalık öyküsü varsa ilaca başlama! bu ilaç normal bir insanı nadiren halüsinasyon gördürecek derecede psikotik atağa sürükler. ama kişinin tabanında şizofreniye meyil varsa direk uçurumdan aşağı itebilir ve tus maratonunda büyük yara alabilirsiniz.

  çoğu insanın aklında concerta mı ritalin mi daha etkili sorusu vardır.

  ritalinin yarı ömrü 4-5 saattir. yarım saatte kana karışır. 4-5 saat seni üst düzeyde tutar, ardından aniden düşersin. concerta ise yaklaşık 12 saatlik yarı ömre sahiptir, ritalin kadar pik yapmaz ama bazal düzeyde dikkatini sürdürmeni sağlar, birden düşme derdin olmaz. sabah 9 gibi aldığın concerta 8-9 gibi etkisizleşir. bu demek oluyor ki, akşam 8-9 gibi aldığın ritalin uyku düzeninde çok fazla etki negatif etki yaratmazken, concertayı akşam 8-9 gibi alırsan gece yatağında, sokaktan gelen ışığın duvardaki yansımalarını izler durursun... kısacası concerta ile abuse (kötüye kullanma) yapamazsın.

  ritalin saftır, kana yarım saat içinde tamamı karışır. concerta ise sr denilen (sustained release) özel bir işlemle yavaş ama sabit şekilde salınır. aynı etken madde olmasına rağmen concerta sr olması için bir işleme tutulmuştur.

  en önemli özellik! concerta anksiyete yapar, ritalin öfori yapar. concerta aldığınız zaman etrafınızdakilere çatarsınız, tus önünüzde dağ gibi büyür, başaramayacağım korkusu oluşur. ritalin alırsanız adeta koy ver g*tüne ben hallederim bu sınavı formatına giriyorsunuz. dedim ya, ritalin işleme tutulmamış saf amfetamindir. bu özelliğiyle ritalin sınav stresiyle mücadelenizde yardımcı oluyor.

  velhasıl doğru bildiniz. ben ritalin kullandım, concerta kullanan arkadaşlarım da süreç içinde ritaline döndüler. bu ilaçlar ve yan etkileri konusundaki aklınıza takılan soruları lütfen özel mesajla sorunuz.
  bilim