1. !---- spoiler ----!
  en ilginç karakteri şüphesiz volumnia'dır.
  oğlunun korku ve utançla yaşayacağına savaşta ölmesini tercih etmesiyle ünlüdür. fazla hırslı oluşu lady macbeth'i anımsatır.

  tullus aufidius ve caius marcius arasında gizli(ikisininde kabul etmediği) bir aşk olduğu düşünülebilir. birbirlerine düşman olmalarına rağmen aralarındaki bu takıntıyı aşk olarak yorumlayanlar vardır.

  açıkçası bende buna katılmaktayım.
  hatta aufidius'un şu sözleride örnektir;

  know thou first,
  i loved the maid i married; never man
  sigh'd truer breath. but that i see thee here,
  thou noble thing, more dances my rapt heart
  than when i first my wedded mistress saw
  bestride my threshold.

  rüyalarına girmesi:

  i have nightly since
  dreamt of encounters 'twixt thyself and me;
  we have been down together in my sleep,
  unbuckling helms, fisting each other's throat,
  and waked half dead with nothing.
  !---- spoiler ----!
 2. istanbul devlet tiyatrosunun sahnelediği william shakespeare eseri.
  sahne güzel hazırlanmış. sahnenin önüne şeffaf siyah perde asılmış bu perdelere sahne başlamadan önce projeksiyon yardımı ile oyunda ki mekan tarifi anlamına gelecek video ve fotoğraf görseli yansıtılıyor. müziklerle beraber bu görüntüler destekleniyor. müzik sesi bana biraz fazla geldi ama çok da rahatsız olmadım.
  oyunculuk olarak baktığımda fena değildi diyebilirim. orduların çatışması bölümü ve ayak takımının ayine benzer sahneleri güzel olmuş.

  !---- spoiler ----!

  gaius marcius başarılı bir komutandır. zafer üstüne zafer kazanmış ve son zaferi volskani halkının elinde bulunan corioli şehrini alması ile coriolanus ismini alır ve elitlerin gözüne girer onların takdirini alır. ancak marcius dik kafalı ve aşırı kibirli olduğundan halkla geçinemez bu durumun farkında olan siyasetçiler marcius'u vatan hainliği suçlaması ile romadan sürerler.

  tabi bu kibirli ve kudretli komutan bu durumu kendine yedirmez intikam ateşi ile anasını ağlattığı volskani halkı ile anlaşır romaya karşı bir intikam savaşına girer. roma surlarina dayandığı gün anası, danasi etme marcius yapma marcius acı bize diye ağlaşırlar marcius bu duruma dayanamaz intikam ateşinin altını kısar.
  bu seferde volskani halkı kendilerine ihanet edildiği düşüncesi ile yine marcius'u hain ilan ederler ve bir suikast ile fişini çekerler.

  !---- spoiler ----!
 3. çok büyük emek verilmiş çok da güzel olmuş devlet tiyatrosu. izlerken 1 dk sıkılmadım.
  sahne, dekor, oyuncular çok çok iyiydi, fena değil demek gerçekten büyük haksızlık olur.
  referandum zamanı böyle bir oyunun olması insanları biraz düşündürüyor elbet :) ama hükümetin bu oyunun fazla oynanmasına izin vereceğini zannetmiyorum. nitekim, halkını sevmeyen bir adamın hikayesi anlatılıyordu :/