1. criticker.com adresinde ikamet eden film öneri sitesi. arayüzü aynı görevi yapan sitelerin fersah fersah gerisinde oluşu bir güvensizlik yaratsa da tanıdıkça sevmemek elde değil. daha öncesinde denediğim benzer sitelerde sıklıkla karşılaştığım puanlamalarda ve önerilerde rahatsız edici reklam amaçlı müdahale edilmişlik hissini hiç yaşamadım. yeniliklerine gelince:
  100 puanlık sistem: herkesin ara-sıra yaşadığı önümüze konulan 2'li, 3'lü, 5'li hatta yeri geliyor 10'lu puanlama sistemleri derdimizi anlatmakta yetersiz kalırken criticker bizlere istediğimiz gibi at koşturabileceğimiz 100'lük puanlama sistemini önümüze seriyor. ancak görgüsüzlük yapıp heyacana kapılmamak gerek. sakin, önceden planlı emin adımlarla başlamak gerek puanlamaya. zira gün kendinizi kaybedip 72 gibi keskin puanlar vermeye başlayınca işin ucunu bir daha toplayamayabilirsiniz.

  tier: evet site sizlere 100 üzerinden puan verme imkanı verirken o puanları birbirine eşit 10 gruba ayırıyor daha sonra ve tüm diğer hesaplamalarını ona göre yapıyor. az önce verdiğim 72 örneği gibi eğer plansız ve dengesiz bir puanlama sistemiyle giderseniz 100 üzerinden kılı kırk yarıp 84 verdiğiniz film bir anda tier 2 olup bad kategorisine düşebilir.

  tci(taste compatibility index): sitenin hem sizler film keşfetmek için gezintilere çıktığınızda güzel imkanlar sağlayan hem de puan tahmininde kullandığı temel sistemdir kendisi. sizin verdiğiniz puanlarla oluşturduğu "tier"ları her film için başkaları ile kıyaslar. bunun sonucunda tci listesi oluşturur. bu sistede her kişi için bir hesaplanmış sayı vardır. en üstteki kişi muhtemelen 1,23421 gibi bir sayıya sahiptir. bu o kişiyle sizin puanladığınız filmlerde tier'lar arasındaki ortalama farktır. her filmde de puan tahmini yaparken o filme puan vermiş kişilerden sizinle tci'i en düşük olan kişilerin sınıfladığı tier'lar üzerinden hesaplar.

  bunun dışında kullanıcılar tarafından oluşturulmuş tonlarca koleksiyonlar vardır. mesela bilmem ne festivalindeki filmler, kadın yönetmenlerin çektiği filmler ya da sizin ekleyeceğiniz herhangi bir başlık gibi.

  site freemiun kullanıcılar için bu özelliklere sahiptir.
  eğer ki para yatırırsanız ki çok güzel bir başlığa sahiptir premium kayıt bölümü * birkaç özellik daha gelir
  tersine tci: siz kimlerin üst sırada ortak tada sahip kişisisiniz
  verdiğiniz puanlardan algoritmanın beklediği ile en çelişkili olanlar neler
  sizin puanladığınız filmler sinema tarihinin film oranlarına yakın mı? değilse izlemenizi önereceği filmler nelerdir gibi.

  ps: eğer ki merak ederseniz sitedeki kullanıcı adım: naifcan
 2. basit arayüzü ve işlevselliğiyle bağımlılık yaratan site, yaklaşık bir yıldır kullanıyorum. başlarda sistemin önerilerini ve tahminlerini pek beğenmesem de, puanladığım yapımlar arttıkça, sistem müthiş önerilerde bulunuyor. önerilen yapımları izledikten sonra, yapıma verdiğim puanın sitenin tahminine bu kadar yakın olmasına hayret ediyorum. sık kullanılanlara ekledim, her gün girip en az 15-20 dakika dolanıyorum. bu süre bazen 3-4 saate kadar çıkıyor.
  izlediğim filmlerin henüz 5'te 1'ini puanladığım profilim: ruh
  son olarak, bu sitedeki reklamları engellemeyin lütfen. çok güzel ve ücretsiz bir hizmet sunuyorlar, bu reklamlardan da para kazanıyorlar. reklamlar sadece bir iki yerde var ve sitenin kullanımında hiçbir soruna, can sıkıntısına neden olmuyorlar. reklamlardan, tıklanmayla değil, görüntülenmeyle para kazanıyorlar.