1. egzersiz ve fitness kavramlarına yeni bir anlam getiren spor dalı.
  neden egzersiz değil de spor diye soracak olursanız cevabı:
  1. kural ve disiplini olması
  2. uluslararası anlamda yaygın olması
  3. bir federasyon ya da yapı tarafından kontrolünün yapılıyor olması

  bu üç gereksinim sporu hobi ya da egzersizden ayıran unsurlardır. peki crossfit olayı nedir?

  crossfit olimpik atletizm dalları, jimnastik ve klasik fitness tekniklerinin karışımından oluşan, dayanıklılık, çeviklik, esneklik ve kuvvet özelliklerinin tümüne birden hitap eden etkili, her seviyeden global katılımlı bir spor dalıdır. her seviyeden derken gerçekten her seviyeden. sokaktaki alelade bir adam gidip crossfit open'a kayıt yaptırıp crossfit atleti olabilir.

  onlarca farklı hareket ve bu hareketlerin kişilere göre ölçeklendirilmiş halleri global ve çeşitli seviyelerde katılım sağlamaktadır.

  crossfit özünde bir şirkettir (crossfit inc.) ve çeşitli sponsorlarla çalışmaktadır. ana sponsor bir süredir ve bir süre daha reebok'dır.

  yazılacak çok şey var ama nacizane tavsiyem ilgi ve alakanın sıfır olduğu mezbaha misali gymlere tonla para ödemeden önce bir crossfit salonunu (box) ziyaret edip bilgi alın.
 2. büyük ölçüde kondisyon odaklı, genelde compound denilen bileşik hareketlerden oluşan bir spor türü. halihazırda sportif olan bünyelerin hem çeşit olması hem de gerçekten kondisyon yükseltmesi açısından tercih edilebilir.
 3. crossfit denince aklıma önce "crossfit 1923" geliyor. daha önce gidip vücudumun yağlarını sonuna kadar çıkardığım bir spor salonudur. günlük olarak zaten yaptığımız tüm hareketleri kendi wod sayfasında paylaşıyordu