• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (4.67)
cube 2; hypercube - andrzej sekula
birbirlerini tanımayan 8 kişi, kendilerini bir küpün içinde bulurlar. çıkış yolu aramaya başladıktan sonra bulundukları ortamın gizemini keşfederler. ortam, fizik kanunlarından bağımsızdır. güçlerini, birikimlerini birleştirerk eski yaşamlarına dönmenin yolunu aramaya başlarlar...bir sabah uyandıklarında kendilerini bir küpün içinde bulan insanları anlatan yaratıcı fantastik bilim kurgu küp'ün devam filmi. ama klasik bir devam filminden farklı olarak, aynı temanın farklı koşullarda tekrarı diyebiliriz. ya da küp aynı, oyuncular değişti diyelim...
 1. ilk filminin güzelliğine kapılıp, ikinci filmi de aynı beklenti ile açtım. berbat oyunculuk, vasat film
 2. hayret kimse söylememiş. ilk filmin üzerine yatmış boş bir film.
 3. ilk filmin stanley kubricvari etkisinden sonra yeterince başarılı olamamış bir çalışma.ilk filmde çok güzel bir puzzle'ın gerilim ve klostrofobi etkileriyle bezenmişliği söz konusuydu.üstüne başarılı ve etkileyici oyunculukları daha sağlam gerçekçi karakterler vardı ve senaryo son derece sürükleyiciydi.
  bu filmdeyse oyunculuklar başarısız.temelde hiper küp fikri güzel ama iyi işlenememiş senaryoda.gerilimden bilimkurguya geçmeye çalışmışlar.fakat üçüncü film iki filmin temellerini anlatması açısından izlenilesi doğrudan film olarak değil ilk iki filmi anlayabilmek açısından bir aygıt gibi.üçüncü film bir belgesel havasında izlenip bir ve ikinci filmler izlendiğinde ikinci film biraz daha iyi bir seyir kazanıyor.!---- spoiler ----!

  yine de kate'in küpten çıkmayı başardıktan sonraki kısmı mantıksızlıklar ve boşluklarla dolu.

  !---- spoiler ----!
 4. filmi izleyenler dünyanın en ucuz filmi diye nitelemişlerdi. olabilir. dikey limit filmi de yetmişbeş metre karelik bir stüdyoda çekilmişti ve o da ucuz film yaftası yemişti.
  küp filmini yeniden görsel açıdan zenginleştirerek çekseler; konu açısından orijinal bir film diye düşünmüştüm.
  yapmadıkları şey de değil hani, bir sürü süperman filmi çektiler, sefilleri defalarca beyaz perdeye aktardılar. hatta bu sefiller filmi yorumlarından bazılarında saçmaladılar.
  niye bu filmi çekmezler ki?
  tipleri daha da ilginç oluşturarak yeniden çekmeliler.
  bu filmde neyi sevdin derseniz? girdikleri her odada farklı bir sürprizle karşılaşmalarını güzel bulmuştum.
  elimizde evire çevire oynadığımız küplerden bir film çıkaran kişi; küpü büyütmüş büyütmüş ve kocaman sürprizli bir labirente çevirmiş.
  çıkan kim? bence sonucu da güzel!
  ilk küp filmini de izlemek gerek gereksiz filmler değil, tersine bilinç altını besleyici, hayal dünyamızı harekete geçirici filimler...