1. sadece türk basınını değil, türk toplumunu, türk solu üzerinde fikir sahibi olmak isteyenler için de dikkatle incelenmesi gereken ve bugünlerde 91. kuruluş yılını kutlayan gazete.
 2. aydın engin, pınar öğünç, ceyda karan gibi yazarların kadroya dahil dahil olmasıyla artık daha sık takip etmeye başladığım ve 24 nisan'daki "bir daha asla" manşetiyle bu ülkede bir şeylerin değişmeye başladığı konusunda umutlandıran gazete bir daha asla

  bir de charlie hebdo dayanışması vardır ki 2 yazarı hakkında dava açılmıştır
 3. 1 mayıs 2015'te okurlarına komünist manifesto* hediye etmiştir.
  mutlu
 4. biliyorum geç oldu ama bugün (bkz: uçurtmayı vurmasınlar) kitabını vermiştir. 1.5 tl olup kitap can yayınlarından çıkmadır. hala vaktiniz varsa alabilirsiniz.

  1 mayıs günü de komünist manifesto'yu vermişti. (bkz: karl max)
 5. şu an operasyon düzenlenen gazete. genel yayın yönetmeni murat sabuncu ile yazar ve okur temsilcisi güray öz gözaltına alınmış. iyi olmuş çoktan hak etmişlerdi.

  basın özgürlüğüne sığınıp paralelci çetenin maşası olan gazete umarım tez zamanda kapatılır.
 6. ülkede olup bitenleri beğenmeyen kimseye tahammülü olmayan iktidarın şimdiki kurbanı.
 7. çocukluğumdan beri evimin baş köşesindeki gazete. 90'larda verdiği kurbanlarla tanıdım ben cumhuriyet'i. "baba milliyet kuponla tetris veriyormuş onu al, bir de cumhuriyet al" dedim. henüz okumam yazmam yoktu. babam kendini bildi bileli her gün okur. ilhan selçuk'la uğur mumcu'nun aralarının bozulduğu zamanları bilir, hasan cemal'e bir güzel giydirir, hikmet çetinkaya'dan zerre hazetmez.

  15 yaşında beni yatılı okula götüren şehir içi otobüsünde bir amca "cumhuriyet'i okuyup anlamak kafa ister, aferin delikanlı." demişti de dünyalar benim olmuştu. biz klasikleri bile gazetenin yanında verilen kitapçıklardan keşfettik.

  sonra bombaladılar, ergenekon'da kendi gazetemize bomba attığımızı söylediler, ilhan abimizi öldürdüler, balbay içeri girdi. gazetenin fiyatı arttı, yine gururla kolumun altında gezdirdim gazetemi, okudum sağda solda bıraktım, bir kişiye daha ulaşsın diye.

  şimdi de gazeteme operasyon yapılıyor. ama batmaz. cumhuriyet, ülkemde bir tek cumhuriyetçi kalmadığında ortadan kalkacak bir geleneğin temsilcisi. herkes müsterih olsun.
 8. ileri demokrasinin icat ettiği suçlarla terörist ilan edilen gazete. ne kadar örgüt suçlaması varsa cumhuriyet gazetesi mutlaka etkileniyor neden? çünkü,eleştiren için örgüt icat etmek,suç icat etmek en kolayı.
  yahu hikmet çetinkaya o sümüklü hocanın yaptığı pisliklere karşı yıllardır yazan bir insan ve hakkında bu sümüklü bir çok dava açıp kazanmıştır şimdi bu adamı ona hizmet etmekle gözaltına almak ne kadar ahmakça,ne kadar faşizan bir eylem.
 9. tehlikenin hala farkında değil misiniz? iki gün önce rektörlük seçimleri ile ilgili usul değiştirildi. "zaten öyleydi, ne olacak" diye önemsenmedi. bugün bir basın organına operasyon düzenleniyor, "hakettiler, olsun" deniyor.
  bugün size benzemediği, size dokunmadığı için olsun dediğiniz her şey, ülkeyi yavaş yavaş değiştiriyor, dönüştürüyor. bir defa da, size dokunmadan niye diye sorun. bir defa da sizin gibi olsun olmasın, hukuksuz olan her şeye hayır deyin.

  ülkem her geçen gün geriye gidiyor. demokrasi her gün yara alıyor. üstelik, bu her güne sıkıştırılmış küçük ya da büyük haberlerle yapılıyor ama kimse bir şey demiyor artık.
  ülkeyi yönetenler değil de, yönetilenlerin ne hale geldiğini, nasıl umursamaz, bencil, cahil olduklarını gördükçe gelecek için umudum kalmıyor. bunu söyleyince "beğenmeyen gitsinciler" ortaya çıkıyor ya; gitmeyeceğim efendim!! bu ülkeyi sizin gibilere bırakmayacağım. tek başıma kalsam da doğru bildiğimi değil, gerçekten doğru olanı söylemeye, savunmaya devam edeceğim.
  ben ki dünyanın en sakin insanıyım, beni bile çileden çıkarıyorsunuz, size ne deyim ben.