1. ismi mirene arsanios'un bir öyküsünden alıntılanan “cümleden öteye bir şehir vardı” sergisi 22 mart - 18 haziran 2016 tarihleri arasında salt ulus'ta görülebilir.

    "senden bir parça tutuşuyor" adlı kısa öyküsünde mirene arsanios şöyle yazar: "eğer şehir kendisi olmayan insanlardan meydana geldiyse, şu kulelerin dikildiği delikleri kazan kim?" kentsel ortamda gerçek, hayalî ve psikolojik biçimlerde süregelen yıkım, inşa ve yeniden inşa hâline dair tanıklığımız, bu sergide okuma-yazma eylemi, imgeler ve sembolik bitkiler aracılığıyla irdeleniyor.

    şehir, baskı ve esaretin fiziksel katmanlar hâlinde dayatıldığı en tartışmalı peyzajlardan biri. güç ve otoriteden beslenen böylesi eylemler, şehrin sakinleri kadar, şehir dokusunun mevcut politik hedeflerle şekillendiğini bilen herkes için kaçınılmaz. kentsel karmaşa yazı ve imge üretimine uygun bir ortam sunmasa da, ancak bu tip üretimler aracılığıyla şehir ve içinde onunla kurduğumuz ilişkiyi müzakere etmek mümkün.

    bu sergi, türkiye'de üretilmiş veya yerel yapılı çevre ve politik iklime istinaden türkiye'de sunulmuş, şehirle ilişki kuran işleri bir araya getiriyor. sergide, onur ceritoğlu, nazım hikmet dikbaş ve metehan özcan tarafından salt ulus sunumu için özel olarak üretilen ve ankara'ya gönderme yapan yeni derlemeler de yer alıyor. bu işlere, salt galata'da apexart girişimiyle atıf akın ve dilek winchester tarafından gerçekleştirilen şam'da kayısı sergisinden bir fanzin enstalasyonu eşlik ediyor.

    cümleden öteye bir şehir vardı kapsamında, serginin sanatçılarının katılımıyla bir dizi konuşma ve atölye de düzenlenecek.