1. 1869 yılında iskoçya'da yapımına başlanmış yelkenli ingiliz ticari kargo gemisidir.
  19. yüzyılın en hızlı yelkenli gemisi olarak tarihe geçmiştir. çin - londra arasında çay taşıması yapmıştır.
  yaklaşık 1000 millik mesafeyi 3 gün gibi yelkenli gemiler için muhteşem bir sürede gitmiştir (saatte ortalama 13,5 deniz mili; şu anki dizel makinalı kargo gemileri için bile gayet iyi bir sürattir) avustralya'dan ingiltere'ye 67 günde giderek dönemin sürat rekorunu kırmıştır.

  19.yüzyılın sonlarına doğru, kullanımı artan buharlı gemiler sebebiyle, tüm yelkenli gemilerin akıbetine uğraşmış ve gözden düşmüştür. portekiz'e ve daha sonra cape town'da tüccarlara satılmış olan cutty sark, 1922'de yeni sahibinin eline geçtikten sonra restore edilerek ingiltere'de eğitim gemisi olarak kullanılmıştır.
  1952'de thames nehrinde kaza geçirdikten sonra bakıma alınmış ve 1954 yılından itibaren greenwich'de sergilenmeye başlamıştır.
  cutty sark'ın ömrü bu kadar uzun olunca son olarak 2007'de müze halindeyken sebebi belirlenemeyen bir yangında ahşap kısımları ve içindeki bir çok eşya büyük zarar görmüştür. 2012'de restorasyonu tamamlanıp tekrar ziyarete açılmıştır. (2014'te küçük çapta yangın tehlikesi geçirmiş olup hafif zararla kurtarılmıştır.) halen londra'da sergilenmektedir.
  (not: cutty sark , kısa gömlek anlamına geliyor)

  http://i.hizliresim.com/Yb9gAa.jpg

  http://i.hizliresim.com/MJZdma.jpg