• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
dabba - ritesh batra
yanlış ulaştırılan bir sefer tası ila singh'ten, saajan thomas'a ulaşınca bu yanlışlık iki insanı biraraya getirir ve aralarında hayali bir ilişki başlar. kadın, gizemli karşı tarafa yemekler pişirerek onunla iletişim kurmaktadır. sefertasının içine koydukları notlarla yazışmaktadırlar. bu notlarda hayalgüçlerini o kadar zorlarlar ki adeta gerçek hayattan koparlar.
 1. bombay'da meşhur bir gelenek: 5000 dabba (sefer tası) dağıtıcısının oluşturduğu bir topluluk var. bu babadan oğula geçen bir meslek. her sabah bu dağıtıcılar kadınların evde yaptıkları sıcak yemekleri eşlerinin iş yerlerine taşıyorlar ve boş kutuları da akşama doğru eve geri getiriyorlar. 120 yıldır işyerlerinde ev yemeği lüksleri var. harvard üniversitesi bu konuda bir araştırma yapmış, 8 milyon sefertasının yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş. işte bu film, o 1 tanenin hikayesi!
 2. "anlatacak birileri olmayınca yaşadıklarımızı unuturuz!"

  filimle ilgili aklıma kazınan yegane cümle.

  ritesh batra'nın senaryosunun kedi yazıp yönettiği lezzetli ve bol baharatlı güzel bir film. şehir karmaşasını da, şehir insanlarının ilişkilerini de anlatırken birbirine yabancı iki insanın hayatı birbirine kesiştirmiş ve konuyu dağıtmadan bu iki insanın hayata tutunma çabasını çok güzel anlatmış.

  oyunculuklar abartısız ve içten. ve son derece gerçekçi bir film.
  senaryo bence çok başarılı ve yukarıda verdiğim örnekler gibi bir anda insanın içine oturan replikler barındırıyor.
  romantik bir film ama komedi unsurları da içerip olmadık bir yerde tebessüm ettiriyor insana. kendinizi oyuncuların yerine koyarak izliyorsunuz. karakterler öyle doğal, öylesine içimizden.

  belki de bu sebepten izlediğim en güzel filmlerden biri olarak görüyorum hala.

  şimdilerde unutulan inceliklerle başlayan bu güzel hikayenin sonu senin hayal gücüne kalmış.
  ben mutlu sonla bitirdim onların hikayesini...
  belki sen başka bir son yazarsın ...
  kim bilir?