• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar Kolektif
dada bir armadillodur - kolektif
125 metin ve onlarca görselle kült'ün dada'nın 100. yılı
için hazırladığı genişletilmiş bu yeni baskı hala alanında
hazırlanmış türkçe tek derleme olmaya devam ediyor.
sonsözden
bir asır boyunca dada öldü mü? diye çok fazla soru soruldu ve kendini “karşı” hareketler adı altında kuran tüm hiyerarşik sanat ve düşünce ekolleri de dada’yı tarihin derinliklerine gömülmüş eski bir “tanrı” olarak anmayı yeğlediler ya da çoğu kez görmezden gelmeyi yeğlediler.
dada’nın ölümlü olmadığını, tersine modern zamanın içine çöreklenmiş gizli bir virus gibi tüm ilerlemecilik çıkmazlarında başını kaldırıp, direnmenin absürd ve karanlık tarafını bize hatırlattığını söyleyebiliriz.
dünyanın farklı birçok coğrafyasından, yüzlerce insanın beslediği bu göçebe güç aramızda dolanmaya devam ediyor, bize çok şey öğretti ve gelecek nesillere de öğreteceği çok fazla şey var.
dada 100 yaşinda / nice görkemli 100 yaşlara…
halil duranay, 2016
  1. kült neşriyat'ın genel yayın yönetmeni halil duranay'ın derlediği dada için hazırlanmış en güzel kitap. en azından türkçe'de. ulus baker'in adını görmemle kitabı sevmem bir oldu. dada'yı eğlenceli ve olabildiğince kuramsal sıkıcılıktan uzak anlatmışlar. başkaldırıyı teorik sıkıcılığa indirgemedikleri için de çelişkilerden uzak olmuşlar. tzara görse o bile alırdı. hans arp'ın kolajlarından kurt schwitters'ın yazılarına iyi bir derleme.
    sezgi