• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar Longos
dafnis ile hloi - longos
antik dönemde ilyada ile odysseia gibi eşsiz örnekler veren epik şiirden ve aeschylus, sofokles, euripides gibi yazarların tragedyalarından sonra, birçok yazar düz yazıda eserler vermeye başladı. ancak o dönemde bu eserleri tanımlamak için özel bir terim bulmaya özen gösterilmedi. aristoteles, poetika adlı eserinde bu türden hiç bahsetmez. helenistik dönemde doğan ve yavaş yavaş sevilmeye başlayan; aşkı, uzun yolculukları ve insan duygularını konu eden bu güncel hikâyelere drama, vivlio, ya da logoi dendi, çok daha sonra mythistoria ve en son mythistorima adı verildi. rönesans döneminden beri latin kaynaklı dillerde bu tür eserlere roman, romanzo, romance, ya da novel isimleri verildi.

asırlar boyu durmaksızın okunan, yazıldığı günden bugüne kadar sayısız sanatçıyı etkileyen bu roman dünya edebiyat tarihinde sadece ilk olduğu için değil, edebî değeri açısından da seçkin bir yer kazandı, böylece: "hastaya şifa verecek, dertliyi avutacak, sevmiş olanın anılarını canlandıracak ve sevmeyene yol gösterecek türden, her insanı mutlu edebilecek bir eser yaratmak istedim" sözleriyle eserine başlayan longos'un isteği yerine gelmiş oldu.
(tanıtım bülteninden)
  1. tarihteki ilk roman olduğu haberleri ile basılmış bir kitap. her antik metne çevirmenin önsöz yazmasının zorunluluğunu burada daha iyi görüyoruz. güzel bir sunuş yazısıyla bu ilk roman olma durumunu, tarihteki önemini, yazar hakkındaki bilgileri anlatmış. çok da yararlı olmuş. batı kültüründe roman sayılabilecek 4 kitaptan biri olduğunu önsözle anlıyoruz. batıdaki roman kurgusunu karşılayan ve en güçlü örneği dafnis ve hloi. aslında klasik bir aşk öyküsü. ama mitoloji ve doğaya dair çok güzel bir öykü. doğayı anlatımı, tasvirleri, üsluptaki temizlik, mitolojiye olan göndermeler, hepsi çok güzeldi. mutlu sonla biten bu klasik metnin antik yazında kesinlikle büyük bir yeri var.
    sezgi