• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar Dino buzzati
dağların adamı barnabo - dino buzzati
insanın yalnızlıkla imtihanı…

gazeteci, ressam ve hepsinin ötesinde ünlü romancı dino buzzati’nin ilk romanı dağların adamı barnabo ilk kez türkçede… yazar, sembollerle dolu gerçeküstü bir dünyayı, gerçek dünyanın yanına yerleştiriyor; gerçeği inceden inceye istila eden o iç sıkıntısı ve yalnızlığı hikâyelerindeki kahramanlar ve nesneler aracılığıyla aktarıyor.

“ormanın kuytu bir yamacında, hiç bir işe yaramayan bir cephaneliği beklemekle görevlendirilmiş bekçilerin hikâyesinin anlatıldığı dağların adamı barnabo, yazarın ilk kitabı. kitabı okuyanlar, buzzati’nin daha başından beri temel meselesinin değişmediğini, san nicola kasabasının uzak bir yamacındaki cephaneliğin, tatar çölü’ne bakan bastiani kalesi’nin bir ilk taslağı olduğunu göreceklerdir. bir de, bir ustanın çıraklığındaki güzelliği!

on yedi yıl önce, dino buzzati’nin bir kitabına önsöz yazabileceğim, aklımın ucundan bile geçmezdi.”

ali ayçil

“barnabo’nun yolculuğu aracılığıyla temsil edilen hayat yolculuğu ve daha ilk romanından itibaren işlemeye başladığı tipik buzzati konularındandır uzun bekleyişler, geçen zamanın ritmi, korku veren belirsiz bir şeye doğru geriye dönüşü olmayan bir ilerleyiş, baskı yapan geçmişin hatırası, geride kalan yılların bıraktığı boşluk ve nihai kurtuluş. eğer bir buzzati hayranıysanız bu kitabı mutlaka okumalısınız çünkü yazar buzzati’nin doğuşuna tanıklık edeceksiniz. buzzati’yle yeni tanışıyorsanız, doğru yerden başlıyorsunuz.”

elçin kumru
  1. dino buzzati'nin yalnızlığı ve bekleyişi anlattığı romanı. yine ıssızlıkla çevrelenmiş bir yerde boşuna bir görevle bekleyen barnabo. bu bekleyiş metaforunun derinliği henüz tatar çölü'ndeki gibi olgunluğa ulaşmamış. ama habercisi niteliğinde. kaçmaya çalışılan sorunlara saplanıp kalan insan imgesinin sıkıntısı kaplıyor insanı okurken. gerçeklikle hayalin sınır çizgisinin bulanıklaşmasını adım adım anlatıyor.
    sezgi