1. hiçbir söz edemeyeceğim. denecek bir şey de yok edilecek küfürden başka. kararttıkları türkiye'den, söndürdükleri cumhuriyetten başka.

  ‘’atatürk sadece bu yurdun kurtarıcısı, cumhuriyetin kurucusu değildi. milleti, çağdaş medeniyetler, batılı medeniyetler seviyesine ulaştırmak isteyen bir devrimci idi. en başlı işlerinden olan dil devrimi ile din devrimi de bu amaçla girişilmiş hareketlerdendi. onun başladığı işi biz tamamlayacaktık. işte, tamamlıyoruz:
  ilk iş olarak arapça ezan, ondan sonra radyoda kuran, okullarda din dersi, yeni yapılan camiler, imam hatip kursları, ilâhiyat fakülteleri, hac seferleri, din dergileri bolluğu, okul kitaplarından çıkarılan türkçe terimler yerine arapça… en sonunda da bütün bunlar yetmiyormuş gibi atatürk’ün ve devrimlerinin aleyhinde bir sürü yazı yazmış olanları yeniden öğretmenliklere tayinler.
  hâlâ nasıl anıyoruz atatürk’ün adını? utanmıyor muyuz?’’

  orhan veli'nin edebiyat dünyamız adlı kitabından.
 2. yahu lise kalmadı insanlar zorunluluk yüzünden imam hatipe gidiyor. yeni jenerasyona üniversite mezunu işsiz diyordunuz şimdi imam hatip mezunu işsiz olacak sizin yüzünüzden.
 3. açın yavrucum açın. kız ve erkek çocukları da ayırın güzelce. anlamıyor musunuz olum bu çocukların gelişimlerini tamamlayabilmeleri için karşı cinsleriyle etkilesim halinde olmaları gerekiyor. zaten dinin dayattığı saçma sapan sınırlamalarla tabular yaratıyorsunuz üstüne bi de ayrımcı bir sistemle diğer cinsi olabildiğince ulaşılmaz yapıyorsunuz. sonra noluyo bu adam bilmiyor kadın nedir erkek nedir. sanıyorlar ki sadece evlenildiginde ya da sözümona kurallar dahilinde konuşulur, görüşülür. e haliyle psikolojik olarak zedelenmis ve seksizmim doruklarına ulaşmış bünyelerinden bazılarını bunu kaldıramıyor. sonra gelsin kadına şiddet gitsin çocuk gelinler. konuya cinsiyet başlığıyla bakarak bu şekilde vahim tablolar görüyorum. eğitimin yeterliliği konusunda konuşmayı falan abes buluyorum, üzerine kelam etmeye bile gerek duymuyorum. he yok efendim konuşalım onu da, bu çocuklar iyi yetişiyor, fırsat verseler ohoo falan diyen varsa beri gelsin.
 4. ağalardan oy gelsin diye köy enstitülerini kapattıran menderes'in seveni olduklarını belirten insanların söylediği sözdür. biz düzene girip bilgiyi yaymadıkça, onlar cehaletlerini taşıracaklar.
 5. "daha fazla geri zekalı nesil yetiştireceğiz halk yeterince cahil değil." demiştir aslında ama siz daha fazla imam hatip açacağız olarak duymuşsunuz.