1. öncelikle vegan'ları dışarıya alalım. inegöl köfte tarifim nedeniyle bir kaç küfür yediğimi belirtmek isterim. Dana’nın bölümlerini her mangal sevdalısı kişinin öğrenmesi gerekir.

  foto
  dananın bölümleri;

  (bkz: gerdan) : dananın boynudur. benim tercih etmediğim bir bölüm, haşlama et için uygundur. Leziz bir et için haşlama değil, ızgara olmalıdır. kısaca ateş ile temas. Bu ateşin bizlerde yarattığı kuvvetli vurgu etkisini burger king iyi bildiği için “ateş seni çağırıyor” sloganı ile başarılı bir reklama imza atmışlardır. Yıllarca bacadan kapıdan girme yöntemini bilir bu reklamcılar.

  Dananın sırt kısmı 3 bölümden oluşur:
  (bkz: Antrikot) : en çok tercih edilen bölümlerden birisidir. Benim de favorimdir. Izgara için tercih edilmesi gereken ilk tercih. Bonfile’den daha ucuz olmasına rağmen daha kalitelidir. Yağlı bir ettir. O yağ ete gerekli lezzetini verir.
  (bkz: Kontrafile) : antrikot kalitesinde ancak yağsızdır. Izgarası makbuldür. T bone steak dedikleri dananın t şeklinde kemik’in bir tarafında kontrafile, Diğer tarafında bonfile bulunur. Bu steak etleri nusr-et vb yerlerde yiyebilirsiniz. Hayatımda gideceğimi ve t bone yiyeceğimi sanmam. T bone’da mantık hatası vardır. Aynı ızgara içinde ya bonfile ya kontrafile olmalıdır. iki bölüm birarada olduğu için T bone’daki bonfile kısmını yedikten sonra kontrafile kısmı göreceli olarak sert gelir.
  (bkz: Bonfile) : iç bonfile şeklinde de isimlendirilir. Dananın en yumuşak hatta lokumdan daha yumuşak eti bonfiledir. Sıfır yağ içerir. Çiğ bile yenebilir.
  Pastırma’lar dananın sırt bölümlerinden yapılır.

  Dananın kalça’sı 5 bölümden oluşur:
  (bkz: Sokum) , (bkz: nuar) , (bkz: kontrnuar) , (bkz: tranç) , (bkz: yumurta) : Bu bölümlerden tas kebap yapılabilir. ( yağsızdır ancak bereketli bölümlerdir) Izgaraya bile marinasyonla gelir. Yağsız olduğu için çiğ köftelik et de bu bölümden verilir. Fırın rosto yine kalça et ile yapılır.

  Dananın incik ve kol bölümleri ile yine haşlama, tandır vb yapılabilir. Kaliteli etlerdir.

  Dananın karnı için:
  (bkz: Döş) : bu bölüm kıyma için idealdir. Köftelik, yemeklik kıymalar bu bölümden çekilir. köftelik orta yağlı kıyma bu bölümden alınmalıdır. Türk kadınları genelde yağsız kıyma ister kasaplar bu durumda pançeta yada kalça’dan kıyma çekmek zorunda kalır.
  (bkz: Pançeta) : bu bölümden de kıyma çekilebilir, döner için yaprak şeklinde kesilebilir.
  Son not: et süpermarketten değil kasaptan alınmalıdır.
 2. mesut