1. 1884 doğumlu, alman asıllı fransız sanat tarihçi ve sanat simsarı. ailesinin hali vakti yerindedir ve her bireyi borsayla uğraşmıştır. kahnweiler da bu alanda eğitim almış ve çalışmıştır. paris'te bir sergide kapıldığı resim tutkusuyla işini bırakıp tablo tacirliğine yönelmiştir. kendisi gibi bir alman koleksiyoncu wilhelm uhde sayesinde kısa sürede bu işinde epey bir yol almıştır. hitler yönetimiyle işinden ve paris'teki hayatından uzak kalsa da eskisinden daha sıkı bir tutkuyla işine dönmüştür. picasso'dan reynal'e, artaud'dan manolo'ya olağanüstü bir sanat topluluğunun merkezine düşmüştür.

    kübizmin en ateşli destekleyicilerindendir. picasso eski tarzına dönme emareleri gösterip "küp dağılıyor" eleştirileri aldığında dahi arkasında durmuş, braque'ın ilk kübist tablosu sergilerden ve müzelerden reddedildiğinde kendi galerisinde sergilemiştir. picasso tarafından yapılan portrait of daniel-henry kahnweiler bu dostluğun bir örneğidir.

    türkçe'de kahnweiler hakkında bilgi edineceğimiz gece yayınları'ndan çıkan benim galerilerim, benim ressamlarım adlı tek bir çalışma vardır. onun da uzun zamandır baskısı bulunmuyor.
    sezgi