• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
Yazar jane jensen
dante denklemi - jane jensen
haham aharon handalman'ın tevrat'ın şifreleri üzerindeki uzmanlığı -kutsal kitaplarda kelime ve harfleri yeniden düzenleme çalışması - bir adamın ismini ortaya çıkardı. yoscf kobinski kimdir ve neden tanrı onun ismini kutsal kitap'a koymuştur? cevapları bulmak için, aharon bir araştırma başlatır ve bir polonez haham olan kobinski'nin sadece kabala üstadı bir bilge değil, aynı zamanda insanlık tarihinin belki de en önemli çalışmasını yazmış olan muhteşem bir fizikçi olduğunu öğrenir.
seattle'da, jill talcott'un enerji dalgaları denklemleri ile ilgili çalışması, yaklaşık elli yıl önce iyilik ve kötülük kanununu keşfettiğini iddia etmiş ve uzun zaman önce ölmüş olan yosef kobinski ile ilişkilidir. ama jill'in laboratuvarı havaya uçtuğunda, uç noktada bilimle uğraşmanın sandığından çok daha tehlikeli olduğunu anlar ve hayatını kurtarmak için kaçmak zorunda kalır. üstelik bazı gizli kuvvetler, talcott'un bulduğu şeyi ele geçirmeye çalışmaktadır.
jill, iş ortağı ve kobinski'den çok etkilenen bir yazar, polonya'da handalman ile buluşmak üzeredirler; hepsi de bu muhteşem buluşun sırlarını çözmek için yanıp tutuşmaktadır. geçmişi araştırırken, kobinski'yi auschwitz yakınlarındaki ormanın ortasında bir açıklığa kadar izlerler. ve o açıklıkta, inanılmaz bir olayla yüzleşirler: kendi bilim simyasına ve kabala ilmine sahip olan kobinski, bir ışık patlaması içinde ölüm kampından sonsuza dek kaçmıştır. şimdi, istihbarat ajanları peşlerine takılmışken, araştırmacıların başka bir seçeneği kalmamıştır: kobinski'yi izlemeye devam edeceklerdir; hangi cehenneme gitmiş olursa olsun...
bilim ve mistisizm, iyilik ve kötülük, uzay ve zaman arasındaki ilişkiyi irdeleyen bu soluk kesici gerilim romanında, jane jensen bizi bildiğimiz dünyadan alıp ancak sınırlı bir şekilde hayal edebileceğimiz bir gerçekliğin ortasına atıyor.
  1. jane jensen'in yaklaşık 600 sayfalık kitabını kısa sürede bitirdim. auschwitz zulmünü yaşamış dahi fizikçi-haham kobinski'nin kitabının ve içinde yer alan sırların peşinde bir maceraya şahit oluyoruz bu kitapta.
    kitap hakkında detay vermek istemiyorum ki büyük bir merakla okuyun. söyleyebileceklerime gelirsek: iyilik ve kötülüğün aslında nelerden güç aldığını ve aralarında nasıl bir denge olduğunu düşündürdü bana. bu kavramlara dışarıdan bir güçle müdahale edebilir miyiz? edebilseydik neler olurdu? beyin jimnastiği yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum bu kitabı.