• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar andre gide
dar kapı - andre gide
hayatın biricik anlamı olacak kadar derinden duyulan bir aşkın trajediye dönüştüğü bu romanda asıl sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. erdeme giden yolda, insanın içinden hiç dinmeyen bir sızı gibi varlığını daima hissettiren yalnızlıklar, bekleyişler, ayrılıklardan doğan ve tahammülü trajediler doğuran çatışmalar yaşanacaktır.

andré gide, insanı düşünmeye ve kendi hayatını tartmaya iten bu romanıyla, aşk ve aşk yüzünden çekilen acıyı merkeze alarak, insan ruhunun en derinlerine inmeyi bir kez daha başarır.

tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı iç fırtınaları gözler önüne seren, yazarın çarpıcı üslubuyla okuru silkeleyen dar kapı, unutulmayacak kitaplardan…
 1. erdemden ve erdeme giden yolun çilesinden, zorluğundan bahseden, bunun için ön plana bir aşk hikayesi koyan andre gide eseri.

  şahsen ben okurken yer yer bunalmıştım. doğru zamanda okumamış olabilirim gerçi. bir kitabı doğru zamanda okumak, onunla doğru zamanda karşılaşmak çok önemli.

  düzeltme: yazarın isminde harfleri karıştırmışım. vivalatornavida uyardı sağ olsun, düzelttim. bu arada vivalatornavida da ne güzel bir kullanıcı adıymış yahu. vay arkadaş...
 2. dar kapı
  modern bir leyla mecnun masalı. bu ada'm tasavvufi aşkı bir fransız olarak gayet başarılı anlatmış dedirten kitap. haklı olarak konuya fransız kalsaydı kendisine bir şey demeye hakkımız olmazdı. zannedersem bu büyük yazar kitabın bazı okuyucular için anlaşılamayacağını düşündüğü için kitaba bile kapılar koymuş.
  alice kapıyı kapattığında baş kahraman ne demişti. sanki sizin içinizden geçenleri okumuş gibi ( sevdiğin kapıyı kapattıysa tekrar çal dediğinizi duyar gibi ) ne demişti yazar:
  o kapının tekrar çalınamayacağını ve kapının açılmayacağını anlamayanlar kitabın gerisini de okumasınlar!
  bence vazgeçmeyin baştan tekrar tekrar okuyun ve kapının niye açılamayacağını anlayın.
  gide büyük bir yazar!
  pastoral senfoninin yazarı, dar kapının ve muhteşem kadınlar okulu kitabının yazarı hepsi hepsi okunmalı...

  not: burada yazdıklarım sadece ve sadece kitap okunmaz endişesi ile kaleme alınmıştır. yazı ironik göndermeler içermemektedir ve kimseyi hafife alma maksatlı yazılmamıştır.
  :)