• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
Yazar nihat behram
darağacında üç fidan - nihat behram
1968'ler.. yazılı tarihin en barbar asrının en umutlu, en ışıklı, en cesur günleriydi. coşkun bir devrimci dalganın bütün dünyayı sarstığı, onlarca ülkede milyonlarca insanın ayağa kalkarak, "gerçekçi ol, imkansızı iste" diye haykırdığı günlerdi...

böyle bir dünyada, denizler de özgürlük bayrağını türkiye'de yükseklere taşıdılar. abd'ye, nato'ya, yurtlarını yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekmek isteyenlere en iyi cevabı eylemleriyle, yürüyüşleriyle, cesaretleriyle verdiler.

ve egemenler, bu özgürlük kabarışının intikamını 12 mart karanlığında üç gençten çıkarmak istediler. somut hiçbir yasal dayanak olmadan deniz'i, yusuf'u, hüseyin'i ve nice arkadaşlarını idamla yargılayıp, "asalım, asalım!" çığlıklarıyla darağacına göndererek özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini boğmaya çalıştılar..

baskı altında geçen yirmi iki yılın ardından, bu yeni basımıyla darağacında üç fidan'ı sunarken, bugün koyu bir karanlığın ve ahlâksızlığın içine itilmek istenen yurdumuzda, gözlerimizde hâlâ bir umut ışığı, darağaçlarında "solmayan" üç fidanın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz..
  1. deniz, hüseyin ve yusuf'un yakalanmalarının ardından idama giden süreçteki anıları ve mektuplarından oluşan, okurken duygulandıran bir kitap.
    god
  2. yalanlarla ve art niyetle dolu gülünç kitap.
  3. 1976 yılında yasaklanan fakat sonra tekrar piyasaya çıkan nihat behram'a ait kitap. lise birdeyken falan okumuştum ve etkileyici bulmuştum. kitabın yanlı olduğunu düşünenler var. o konuda yorum yapabilecek konumda görmüyorum kendimi.