• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
darağacından notlar - julius fuçik
fuçik, tutukevinde kaldığı süre içinde yazdığı ve yaşamının bu son döneminde izlenimlerini içeren "reportaz psana na opratçe" (darağacından notlar) adlı kitabını tek tek sayfalar halinde dışarı kaçırdı. ölümünden iki yıl sonra yayımlanan bu kitap birçok dile çevrildi ve geniş yankılar uyandırdı. "darağacından notlar", tutukevindeki koşulları, işkenceleri, işbirlikçi çekoslovakyalıları ve tüm umutları sönmüş bir hükümlünün yine de son ana kadar mücadelesini sürdürmesini yalın, ama etkili bir dille aktaran bir direniş destanıdır. en umutsuz koşullarda bile gerçekleşen dayanışma ve direniş anlayışı kitabın özünü oluşturmaktadır.

idefix.
  1. fuçik, çekoslavakya komünist partisi üyesi, araştırmacı gazetecidir. başında olduğu gazete de 2. dünya savaşındaki nazi işgali sebebiyle yer altına çekilmek zorunda kalmıştır.

    yakalandıktan sonra ceza evindeki yaşadıklarını, topladığı kağıt parçalarına yazıp gardiyanlar yardımıyla dışarı çıkartmayı başarmıştır. işkencede öldürüldükten sonra eşi onun yazılarını kitaplaştırmıştır.

    1. ağızdan olduğu için değerli bir kitaptır. günlük şeklinde olan yazılarda, veda edip tekrar devam etmesi durumun vehametini göstermektedir.