1. 1863 yılında padişah abdülaziz’in fermanı ile zamanın maliye nazırı yusuf ziya paşa, gazi ahmet muhtar paşa ve vidinli tevfik paşa öncülügünde kurulmuştur.

  ülkedeki en köklü eğitim kurumlarından birisidir. benim de mezun olduğum, bünyesinde 9 yılımı geçirdiğim yuvadır. zaten darüşşafaka, "şefkat yuvası" demektir.

  kısaca daçka denir. yerleşkesi maslaktadır.
 2. darüşşafaka sınavı başvuruları başladı.

  babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan darüşşafaka eğitim kurumları’nın 2017 yılı sınavı, 28 mayıs 2017 pazar günü saat 10.00'da türkiye'nin 21 ilinde düzenlenecek. sınavda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.

  kayıt bitim tarihi: 22 mayıs 2017, pazartesi

  şu konuyu açıkça belirtmek isterim ki ben çocukken bu sınavı bana kimse söylemedi, üniversite öğrencisinden mühendisine spikerden patronlara kadar çok kişi vardı oysaki çevremde. sonra ne oldu? ortaokulda ve lisede gerek ailemin ve kendi ihtiyaçlarımı gerekse okul ve dershane masraflarımı karşılamak için sanayide çalıştım, hatta benimle aynı durumda olan birisi de bel fıtığı oldu. yetim maaşım vardı ama yetmiyordu. üniversitede hem çalışmaya devam edip gerekli materyalleri temin ettim hemde kyk bursu almaya başladım da derslere düzgün çalıştım çok şükür. yarı zamanlı da olsa işçi olarak hakkımı arama durumları devreye girince işten kovdular zaten.

  dostlar, demek istediğim böyle çocukları kullanmak isteyen çok kişi var, sadece maddi yetersizlik sebebiyle okuyamama değil. kötü alışkanlıklara, hatta suça yönlendirilme ihtimalleri var.

  bu yazdıklarımı duygu sömürüsü için yazmadım, başvuru tarihi geçinceye kadar duracak ve sonra sileceğim. amacım haberi olmayan ama başarabilecek çocuklar nâmına size seslenmek. keşke birisi bana söyleseydi ya da kayıt ettirseydi sınava, belki çok daha farklı olacaktı her şey, nasip. rica ediyorum sizde duyurun ve çocukların umudu olun.