• youreads puanı (2.38)
  1. tek başına şov yapan efsane gelin.
  2. sayfa yenilerken denk geldim videoya eğer aynı müzik üzerine yazılmış farklı sözler yoksa başka yörelerde, bu kırkhan halayı. bizim aile içinde bir düğün olduğunda bir hafta önceden provaları yapılmaya başlanır. gerek youtube'dan gerek dön kırkhan diye mırıldanarak salondan mutfağa halay çekilir. önemli olan kısmı çökme bölümü olsa gerek bizim ailede biraz içmeden yapabileni yok, gelin hanımı gelinlikle yapabilmesinden ötürü tebrik ediyorum.

    şimdi de şöyle bir videoya denk geldim. biraz uzun olduğu için çökme kısmından link verdim. oynamayı hatta düğünleri sevmeyen biri olarak nedense bu halayı izlemek hoşuma gidiyor diye bir itirafta bulunarak konuyu kapatıyorum.
  3. şu düğün kafasını oldum olası anlayamamışımdır. batı'da ne güzel insanlar kilisede sade bir törenle evlenip olayı noktalandırırken bizim milletin çılgıncasına tepinerek ilk defa gördüğü akrabalarını eğlendirmesi saçmalığın dik alası. toplumumuzun tiksindiğim adetlerinden biridir düğün adetleri. evliliğe karşı değilim hatta bir gereklilik olduğu kannatindeyim fakat benim bir gün böyle bir düğünle evlendiğimi zihnimde canlandırdıkça kafama sıktığımı hayal ediyorum istemsizce.

    eskiden iletişim imkanları kısıtlı olduğu için insanlar düğünle evlendiklerini duyururlarmış, günümüzde bu son derece gereksiz olmakla birlikte bana kalırsa en fazla sade bir nikah töreni veya yakın arkadaşların ve birinci dereceden akrabaların katıldığı iğrenç, mide bulandırıcı müziklerin çalınmadığı ufak bir eğlence buna hoş bir alternatif olabilir. öte yandan evlilik sevgi üzerine kuruluysa böyle boktan bir şey yapılacağına efsanevi bir balayı yapmak bu durumun tabiatına daha uygundur kanımca. böyle bir adetin toplumda yaygınlaşmasını sağlayan eski zaman öncülerinin de ta geçmişini sikeyim. yazarken bile tiksiniyorum amk adetlerinden. yok kınaymış, yok gelin çağırmaymış, yok konvoymuş böyle adetlerin hepsinin ta amına koyayım. sevene lafım yok ama amına koyayım böyle adetlerin. böyle gelenekleri aşık olduğum kadın dahi istese o kadından bile o saniye tiksinirim. davul ne amk ya, göbek atmak ne amk yerinde. neyse sakinim. amk böyle adetlerin...