• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
days of heaven - terrence malick
20. yüzyılın başlarında geçen hikaye, iki yoksul aşığın, bill ve abby’nin hikayesini anlatır. bill çalıştığı yerdeki patronunu öldürdükten sonra kız arkadaşı abby’i de yanına alarak, texas’a kaçar. burada varlıklı bir çiftçi için çalışmaya başlayan genç adamın patronu teşhisi konulmayan bir hastalığa kapılır. kısa bir sürede ölecek olan bu adamın mirasını ele geçirebilmek için son derece kurnaz bir plan hazırlayan bill, kendisini ve sevgilisini içinden çıkılması güç bir durumda bulacaktır.
  1. badlands ile tüm zamanların en gösterişli ilk film* performanslarından bir tanesini ortaya koyan terrence malick'in badlands'ten 5 yıl sonra çektiği ikinci filmi. nefis ışık kullanımıyla ispanyol görüntü yönetmeni nestor almendros'a akademi ödülü kazandıran bu film, tamamen gün doğumu sonrası ve gün batımı öncesindeki doğal gün ışığından faydalanılarak çekilmiştir. bir fotoğraf karesi olarak dahi izlemelere doyulamayan amerikan kırsalının bu görüntülerinin arka planında ise, malick'in hemen her filminde olduğu gibi, filmin görselliğini gölgelemeyecek basit bir hikaye vardır, tabii son derece doğal oyunculuklarla birlikte. richard gere'in bu filmdeki rolü de kariyerindeki ilk ciddi performansıdır.

    bu filmden sonra malick tam 20 yıl sürecek meşhur inziva dönemine geçer, hatta magazin çevrelerinde uzakdoğuya gidip ruhani bir aydınlanma yaşadığı da iddia edilir. beklenen dönüşü ise 1998'de yine görselliğiyle dudak ısırtan bir filmle olacaktır: the thin red line ile.