• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
de tweeling - ben sombogaart
1925 köln'ünde, anne-babalarının kaybıyla mutlu ve huzurlu yaşamları tökezleyen ve ortada kalan ikiz kız kardeşlerden veremli olanı hali vakti yerinde, kültürlü hollanda'da yaşayan bir akraba himayesine alır. sağlıklı olanıysa bir alman çiftçi ailesi olan akrabaları çiftlikte çalıştırmak için yanına alırlar.
hasta olan, lotte, özenli bir bakımla sağlığına kavuşup sevgi dolu ortamda her imkana sahip olarak narin bir şekilde büyütülürken, diğeri, anna, acımasız koşullarda, her türlü işe koşturularak, okula gitmesine izin verilmeyerek zorlu bir şekilde yetişir.
birbirlerinden hoşlanmayan her iki aile de himayesinde bulunan kardeşlerin birbirleriyle bağlantı kurmalarını istemez ve haberleşmelerine engel olur.
zorlu yılların ardından, kendine yeten güçlü bir genç kız olan anna kız kardeşiyle iletişim kurmak için her yolu dener. ancak artık mesafeler, uzaklıklar, sınırlar değildir aralarındaki engel. 2. dünya savaşı'nın arifesinde bambaşka engeller onların yollarını gözlemektedir.
 1. 4 ödüllü 2002 hollanda yapımı film.

  2004 senesinde hollanda'dan en iyi yabancı film oskarına aday olmuştur.

  hollandalı yazar tessa de loo'un çok satan aynı adlı romanından uyarlanmış.

  hitler-yahudi çatışmasını her iki perspektiften inceleyip bunun halk üzerindeki etkilerini son derece başarılı yansıtan dram-belgesel tadında bir film. bunu ikiz kız kardeşlerin hayatları üzerinde işleyerek yapıyor. farklı yönlere savruldukları için farklı ideolojilere sahip ikiz kardeşlerin reddetmeye kadar giden ayrılıkları benimsenen değerlerin bir arada olmak için gerekliliğine vurgu yapıyor.

  asıl önemlisi ‘’bir düşünceyi benimsemekle, içinde yer almasan da o düşüncenin yaptığı kötülüklerden sorumlusundur’’u inceden sorgulatıyor.

  faşizm ve savaşın, onların yarattığı kaderin filmi ama bir yandan da aslında taraf olamamanın, ortak hüznün ve barışın filmi…