• youreads puanı (9.33)
  1. hayat sizin ona baktığınız kadar güçlü olur karşınızda. güçlü yüzler ve güçlü mekanlardır bizi güçlü kılan. güçlü olmanın yanında kalan güçsüzlükte vardır hayatta. gidenlerin arkasında bıraktıkları, ve sallanılan eller. dökülen su, biraz yağmur. toprak, gece ve yıldız. yüreğinizin dilini bilmiyor olabilirsiniz fakat bu şarkı, yüreğinizle konuşabilir. iki dakika kırk sekiz saniyelik sessizliğe geçin ve görün nasıl konuştuğunu.
    ilgaz
  2. filmi izlediğim yaklaşık 10 yıl öncesinden beri gece yarıları vazgeçilmez parçalarımdandır. motorcycle diaries'in final müziğidir.
  3. müziği the last for us oynayanlar hatırlayacaktır.

    şiir gibi görseller barındırır.
  4. De Usuahia a la Quiaca (usuahia'dan la quiaca'ya). görüntüler motosiklet günlüğü filminin final sahnesinden, elbette bu muhteşem müzik de. bestecisi usta müzisyen gustavo santaolalla. filmin tüm soundtrack'i de ona ait. gustavo santaolalla'ya ait başka film müzikleri var mı diye bakayım dedim dudağım uçukladı. babil, brokeback dağı, 21 gram, paramparça aşklar köpekler, biutiful, yolda ve daha yazmaya üşendiğim bir sürü film. sanırım gustavo santaolalla'nın müzikleri olmasaydı bu filmler biraz eksik kalırdı.

    ilave: la quiaca, arjantin'in en kuzey ucunda, usuahia ise arjantin'in en güneyindeki tierra del fuego yani ateş topraklarının da en güneyinde yer alan yer. aralarındaki mesafe 4407 km.