• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
death wish - michael winner
saygın bir mimar olan paul kersey’ in kızına tecavüz edilmiş, karısı öldürülmüştür. karısının katillerinin tutuklanacağına inancını yitiren paul kersey, suç oranın ayyuka çıktığı new york'ta kaba kuvvet kullanarak sokakları temizlemeyi kendisine misyon edinir. death wish, şehir vahşetine ve vatandaşların onla mücadele etmekteki çaresizliklerini gözler önüne seren orijinal yaklaşımıyla, çok vahşi ve tartışma yaratan bir film.
 1. yıllar önce gördüm bu filmi, özgün filmlerle ilgili bir listede görmüştüm. yıllardır arşivimde duran filmi nihayet izleme şerefine nail oldum. yeşilçam bu filmin ekmeğini bir hayli yemiş. özellikle müzikleri. bunun gibi

  filmi izlerken aklıma dirty harry düştü, iki filmin dinamikleri benzerlikler göstermektedir... dirty harry'de suça karşı kendi sert yöntemlerini uygulayan bir polisi izlerken, death wish filminde bir sivilin suça karşı mücadelesini izlemekteyiz. bu iki filme benzer, ülkemiz sinemasından örnek vereceksek bu kesinlikle natuk baytan'ın hınç filmi olacaktır.

  yönetmen, tekinsiz bir şehir yaratma konusunda gayet başarılı, en az taxi diriver kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim. filmin müziklerinin de bu konuda etkisi yadsınamaz.
  brian garfield romanından uyarlanan, izlemeye değer bir film.

  öteki sinema