1. Unix tipi, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. farklı çekirdekleri vardır. ağ sunucuları için en çok kullanılan sistemlerden biridir. Debra ve Ian isimlerinin birleşimidir. Kurucusu Ian maalesef 2015 yılında vefat etti.

  official site: https://www.debian.org/
 2. ian murdock tarafından 1993 yılında oluşturulan proje. canım işletim sistemim. 2 nisan 2016 tarihinde 8.4 jessie sürümü yayınlanmıştır. *

  amd64, arm64, armel, armhf, i386, mips, mipsel, powerpc, ppc64el ve s390x resmi portlarına doğrudan mimari desteği vardır. ayrıca embedded sistemler üzerinde de 4.0 sürümü itibariyle desteğini eklemiştir.

  debian-installer için raid, xfs ve lvm desteklerinin gelmiş olması, kullanıcı kitlesini ikiye katladı. gelişmiş kullanıcılar için daha basit kurulumları ve konforlu donanım tarayıcı sistemlerinin geliştirilmesinin yanında 40 dil için yerelleştirme çabaları da başarılı olmuştur.

  2006 yılına gelindiğinde mozilla'nın firefox ve thunderbird ürünleri yeniden markalaştırılarak iceweasel ve icedove isimlerini almıştır. firefox markasına zarar verilmemesi için tüm yazılımsal işlemleri ve modifikasyonları onay doğrultusunda eklemeye olanak sunar.

  2009 yılında marvell'in orion platformu ve asus eee pc ile yaygınlaşan netbook platformuna desteği de gelmiştir. bu platforma geliştirme yapan ekibin başında yer alan thiemo seufer kötü bir trafik kazası sonucunda vefat etmiştir.

  2009 yılı sonunda platform geliştirme politikalarında değişikliğe gidilmiş ve sistemin yapısı tamamen değiştirilerek yeni bir çekirdek olarak çıkartılmıştır. steve mcintyre projenin liderliğini stefano zacchiroli'ye devrettiğinde güvenlik çalışmaları dahada arttırılmıştı.

  2011 yılında debian gnu/kfreebsd teknoloji önizlemesi ile dependency-based boot sistemi tanıtıldı. kronikleşmiş firmware arızaları giderildi ve neticesinde debian 7.0 hazırlıkları tamamlandı.

  2013 yılında 7.0 wheezy piyasaya çoklu mimari desteği ile sunuldu.
  2015 yılında 8.0 jessie sürümü systemd adındaki yeni init sistemi kullanan ilk sürüm oldu.

  paketleri hala geliştirilmeye devam edilen debian, kararsız sürüm olarak her gün yeni paketlerini yayınlıyor. bunun dışında; 2011'de yılın sunucu işletim sistemi dağıtımı, 2011'de en iyi linux dağıtımı ünvanlarını da kazanmıştır.

  2 aralık 2015 tarihinde microsoft tarafından debian gnu/linux sisteminin azure bulut platformunda koşturulması ile ilgili süreç başlamış ve anlaşmaya varılmıştır.
  ilgaz
 3. internete wireless ile bağlanıyorsanız hem de sürücünüz broadcom ise geçmeyi düşünmemeniz gereken distro.
  okkir
 4. centos ile beraber diger dagitimlara temel olan en buyuk linux dagitimi. ubuntu, linux mint bu dagitimi temel alir.